Dwaj żołnierze AK z Jędrzejowa zostaną upamiętnieni

Data publikacji: 16.07.2020 13:58
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Nagrobek żołnierzy poległych w akcji

Jędrzejów. Nagrobek żołnierzy poległych w akcji
Fot. andreovia.pl

Kamienień z tablicą pamiątkową upamiętni dwóch żołnierzy Armii Krajowej w okolicy Miąsowej w gminie Sobków. Żołnierze z Jędrzejowa: Zdzisław Ginter ps. Grom i Zdzisław Kajdarowicz ps. Ryszard, polegli pod Miąsową w walce żandarmerią niemiecką w 1943 roku.

Jak poinformował Marek Godlewski, regionalista i pracownik Urzędu Miasta w Jędrzejowie, 13 czerwca 1943 roku 7-osobowy patrol żołnierzy AK udał się z Jędrzejowa do miejscowości Brzegi, aby w tamtejszym urzędzie gminy zniszczyć dokumenty dotyczące obowiązkowych kontyngentów. Po drodze patrol został zaskoczony przez żandarmerię niemiecką. Zdzisław Ginter oraz Zdzisław Kajdarowicz zginęli w walce.

Jak dodał regionalista, to żołnierze, którzy 31 maja 1943 roku brali udział w udanym zamachu na Helmuta Kappa w Jędrzejowie, czyli Konstantego Kapuścika, który sprawował funkcję tłumacza w placówce gestapo. Zdobył sławę krwawego mordercy powiatu jędrzejowskiego i włoszczowskiego. Mówi się, że miał na sumieniu blisko 90 Polaków i ponad 360 Żydów, których własnoręcznie pozbawił życia.

Marek Godlewski, pracownik UM w Jędrzejowie, regionalistaFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jak dodał Marek Godlewski, do dnia dzisiejszego akcja pod Miąsową nie została upamiętniona, dlatego postanowił wraz dwoma innymi regionalistami: Michałem Grzywaczem i Stanisławem Grabalskim, upamiętnić to miejsce.

- Na miejscu zdarzenia zostanie ustawiony kamień wraz z tablicą pamiątkową, aby przypominały młodym pokoleniom o tym, co się wydarzyło w 1943 roku. Ważne, aby było to miejsce, przy którym będzie można się zatrzymać i powspominać bohaterskich żołnierzy. Czytamy o ważnych wydarzeniach w wielkich miastach i różnych częściach Polski, a nie wiemy, że takie ciekawe i ważne wydarzenia miały miejsce po sąsiedzku - dodał Marek Godlewski.

Pamiątkowy kamień w okolicach Miąsowej zostanie wmurowany pod koniec lipca, my już dziś podajemy gdzie wydarzenia miały miejsce. 

Reklama