Dworzec PKP w końcu doczeka się remontu

Data publikacji: 07.05.2021 14:36 / Data aktualizacji: 07.05.2021 17:41
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawdopodobnie do końca czerwca zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac remontowych na kieleckim dworcu kolejowym.

Inwestycja obejmuje kilka zadań realizowanych przez PKP PLK, PKP SA oraz miasto Kielce. Modernizacja stacji będzie dotyczyć także przebudowy torowiska, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Jak poinformowała Aleksandra Grzelak, z biura prasowego PKP SA, planowane prace sprawią, że dworzec stanie się ogólnie dostępny dla wszystkich podróżnych. Aktualnie trwa nanoszenie poprawek do projektu wykonawczego, a także prowadzone są ostatnie uzgodnienia.

- Inwestycja pozwoli na dostosowanie dworca do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym niepełnosprawnych. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne. Zmieniony zostanie układ pomieszczeń wewnątrz budynku. Na nowo zagospodarowany zostanie również teren przed dworcem, a sam budynek zachowa swoją dotychczasową bryłę.    

Remontem peronów oraz torowiska zajmie się PKP Polskie Linie Kolejowe.

Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, przekazała, że w planach jest przebudowa trzech peronów i przejścia pod torami. Powstaną także windy, które ułatwią dostęp do pociągu, przede wszystkim osobom starszym i niepełnosprawnym, które mają problem z poruszaniem się.  

Realizacja inwestycji jest przewidywana na lata 2021-2027. W tej chwili prowadzone są przygotowania do ogłoszenia przetargu na opracowanie koncepcji planu zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem między PKP PLK, a miastem Kielce.

- Polskie Linie Kolejowe planują przebudowę stacji Kielce, której efektem będzie wygodny, lepszy dostęp do pociągów dla podróżnych - zaznacza.   

Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc wyjaśnia, że po stronie miasta Kielce jest wybudowanie parkingu dla samochodów nad torami. Jednakże zanim to nastąpi w pierwszej kolejności ma być zrealizowany remont budynku dworca.

Zakończenie prac budowlanych jest przewidywane na drugą połowę 2022 r.

Reklama