Dyktando na początek Tygodnia Kultury Języka

Data publikacji: 15.03.2021 17:01
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.03.2021 Daleszyce.  Tydzień Kultury Języka w szkole w Daleszycach

15.03.2021 Daleszyce. Tydzień Kultury Języka w szkole w Daleszycach
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

29 szkół, w tym 8 ponadpodstawowych, i 11 instytucji kultury bierze udział w XXIX Tygodniu Kultury Języka. Wydarzenie rozpoczęło się dziś. Jego temat przewodni brzmi „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.

Z powodu pandemii, wiele działań odbywa się online, ale nie wszystkie. W poniedziałek, w Szkole Podstawowej im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach, uczniowie walczyli o tytuł Mistrza w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach wiekowych: w klasach I-III oraz IV-VIII. Wzięło w niej udział ponad 30 osób ze szkół gminy Daleszyce, które najpierw przeszły eliminacje w swoich klasach. Monika Kosmala, wicedyrektor szkoły w Daleszycach wyjaśniła, że w tym roku konkurs prowadzony jest w formie hybrydowej.

15.03.2021 Daleszyce. Tydzień Kultury Języka w szkole w DaleszycachFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

- Nie spotykamy się wszyscy w siedzibie szkoły w Daleszycach. Uczniowie piszą w swoich placówkach, ich prace są skanowane i przesyłane do nas do szkoły. Komisja sprawdza dyktanda, a wręczenie nagród odbędzie się we wtorek- zapowiedziała.

Uczniowie zmierzyli się z fragmentem książki o Mikołajku. Niektóre wyrazy, nawet najlepszym, dostarczyły problemów.

- Było takie zdanie, że Bunia powiedziała tacie Mikołajka, żeby sobie przeczytał „Poradnik dla laika” i nie do końca wiedziałam, czy wyraz „laika” pisze się przez „j” czy „i” - przyznała Adrianna z klasy VI „a”.

- Nie mogę narzekać, bo już od pierwszej klasy byłam dobra z ortografii, jednak wiadomo, że trzeba było sobie dużo powtórzyć, na przykład zasady. Trzeba też było wkuć te wyjątki, których było dużo - dodała.

15.03.2021 Daleszyce. Tydzień Kultury Języka w szkole w DaleszycachFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Agnieszka Golemento, nauczycielka języka polskiego wyjaśniła, że choć temat dyktanda był bliski dzieciom, to sam tekst był wyzwaniem.

- Dość trudne dyktando, najeżone trudnościami ortograficznymi. Sprawdzało wiedzę z zakresu pisowni łącznej i rozłącznej, wyrazów złożonych. Było trudne także ze względu na interpunkcję - wymieniła.

XXIX Tydzień Kultury Języka potrwa do 20 marca br.

Reklama