Działaczki PO proponują dodatki do emerytur dla wdów i wdowców

Data publikacji: 27.07.2021 20:09
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.07.2021. Kielce. „Letnia Akademia Kobiet

27.07.2021. Kielce. „Letnia Akademia Kobiet". Na zdjęciu (od lewej): poseł Izabela Leszczyna, Artur Gierada - przewodniczący PO w regionie, poseł Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Joanna Frydrych
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

- Wypłacanie dodatku dla wdów i wdowców - to jeden z pomysłów Platformy Obywatelskiej na uzdrowienie systemu emerytalnego w Polsce. W ramach akcji „Letnia Akademia Kobiet", parlamentarzystki PO dyskutowały dziś w Kielcach o ekonomii społecznej i systemie emerytalnym.

Jak stwierdziła poseł Marzena Okła-Drewnowicz, wprowadzenie dodatku dla wdów i wdowców w wysokości 25 proc. emerytury współmałżonka, to propozycja skierowana w szczególności do kobiet.

- Najczęściej to kobieta zostaje sama, dlatego uważamy, że w sytuacji śmierci współmałżonka, druga osobna powinna móc pobierać dodatek w wysokości 25 proc. jej lub jego emerytury - dodaje.

Świętokrzyska parlamentarzystka zaznacza, że Platforma Obywatelska chce także zwolnienia ze składek osób, które mimo uzyskania wieku emerytalnego nadal decydują się pracować. Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła też, że jej ugrupowanie nie zamierza podnosić wieku emerytalnego.

Z kolei poseł Izabela Leszczyna stwierdziła, że wyzwaniem w reformie systemu emerytalnego jest konieczność wyrównania wysokości emerytur kobiet i mężczyzn. Jak zaznaczyła, obecnie kobiety wciąż stoją przed wyborem kariery zawodowej kosztem wychowywania dzieci, co negatywnie odbija się na ostatecznej wysokości świadczenia emerytalnego.

Zdaniem parlamentarzystki Joanny Frydrych, Platforma Obywatelska będzie starała się ujednolicić system emerytalny, aby był on prosty i przejrzysty dla obywateli, a także uniezależniony od zmieniających się warunków na scenie politycznej.

W ramach projektu „Letnia Akademia Kobiet" Platformy Obywatelskiej działaczki ugrupowania z całego kraju spotykały się z mieszańcami województwa świętokrzyskiego, rozmawiając między innymi o finansach, polityce społecznej czy emeryturach.

Reklama