Dzieci zachwycone wojskiem. Może to przyszli żołnierze?

Data publikacji: 08.08.2020 14:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Strefa munduru
08.08.2020. Sandomierz. Akcja „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”

08.08.2020. Sandomierz. Akcja „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”- pod takim hasłem na bulwarze im J. Piłsudskiego nad Wisłą w Sandomierzu odbywa się akcja rekrutacyjna do polskiej armii.

Major Zbigniew Turczyniak z Wojskowej Komendy Uzupełnień powiedział, że największym zainteresowaniem cieszą się informacje dotyczące służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, szczególnie w 102. batalionie lekkiej piechoty stacjonującym w Sandomierzu. Ludziom podoba się to, że można realizować swoje pasje wojskowe, służyć ojczyźnie i ludziom wstępując do WOT nie rezygnując z pracy zawodowej.

W mobilnym punkcie rekrutacyjnym można też pooglądać podstawowe wyposażenie żołnierza, np. karabin treningowy, kamizelki kuloodporne, hełmy i żołnierski plecak. Jest także quad służący terytorialsom do rozpoznania.

Jak powiedział szeregowy Antoni Fularski ze 102. batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu,  największym zainteresowaniem osób odwiedzających mobilny punkt rekrutacyjny cieszy się quad. Można na nim usiąść, zrobić sobie zdjęcia. Zdziwienie wielu ludzi wywołuje waga żołnierskiego wyposażenia, np. kamizelki o masie 13 kg, waga plecaka może sięgać nawet 25 kg.

Magdalena Laszczyk i Robert Pyka z Mysłowic wraz z dziećmi zwiedzali mobilny punkt rekrutacyjny. Ich zdaniem, taka forma popularyzacji polskiej armii to bardzo dobry pomysł. Można osobiście porozmawiać z żołnierzami, o wszystko zapytać, daje to szerszy  pogląd na wojsko niż to, co usłyszy się w środkach masowego przekazu czy przeczyta w Internecie.

Akcja „Zostań żołnierzem RP” kontynuowana będzie w Sandomierzu do niedzieli. W sobotę stanowiska będą otwarte do godziny 17.00.

Reklama