Dzieje Mazurka Dąbrowskiego na wystawie w skarżyskim muzeum

Data publikacji: 09.05.2021 17:22
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
09.05.2021 Skarżysko-Kamienna. Wernisaż wystawy „Z ziemi włoskiej do Polski, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego”

09.05.2021 Skarżysko-Kamienna. Wernisaż wystawy „Z ziemi włoskiej do Polski, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego”
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dzieje polskiego hymnu narodowego można już poznawać w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Dziś otwarto wystawę „Z ziemi włoskiej do Polski”. Wernisaż rozpoczął się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie 19-osobowej Marszałkowskiej Orkiestry Dętej.

Uzbrojenie i mundury z epoki Księstwa Warszawskiego prezentowało Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”.

Na wystawie, która jest własnością Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, można oglądać ponad sto eksponatów związanych z historią polskiej pieśni narodowej. Wśród zgromadzonych zbiorów są portrety bohaterów tamtych czasów: Józefa Wybickiego i Jana Henryka Dąbrowskiego.

Są też ryciny Juliusza Kossaka, zegar gabinetowy z pozytywką wygrywającą Pieśń Legionów Polskich z 1891 roku, faksymile naszego hymnu i francuska szabla z okresu bitwy pod Lipskiem.

Zwiedzający mogą zobaczyć śpiewniki patriotyczne z XIX wieku oraz wysłuchać utworów patriotycznych. Mazurek Dąbrowskiego brzmi w wielu wersjach, od pozytywki w zegarze gabinetowym do utworów zapisanych na płytach winylowych. Te można odtwarzać w specjalnie do tego przygotowanym kąciku z adapterem. Na potrzeby ekspozycji przygotowano w sposób specjalny budynek wystaw. Pomieszczenia, w których przechowywane są muzealia muszą być zaciemnione oraz o odpowiedniej wilgotności. To wszystko ma zapewnić zbiorom przetrwanie bez uszczerbku dla kolejnych pokoleń.

Na wystawie są także akcenty lokalne. Kilka medali okolicznościowych z wizerunkiem Józefa Wybickiego zostało odlane w skarżyskiej odlewni Witwickich. Te eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum im. Orła Białego.

- Czekaliśmy ponad rok na otwarcie tej wystawy i w końcu się doczekaliśmy. Dla nas to zaszczyt pokazywać rzeczy, na które patrzył Józef Wybicki. Ta wystawa jest dostępna tylko na Wybrzeżu, a przez najbliższe miesiące można ją oglądać u nas. Niech to spotkanie z najważniejszą polską pieśnią będzie zobowiązaniem do wierności słowom „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”- mówił podczas wernisażu dyrektor skarżyskiego muzeum, Grzegorz Bień.

Zebrane na wernisażu osoby nie kryły wzruszenia, śpiewając hymn, ale także oglądając ekspozycję.

- Te słowa mamy wpisane w sercu, stąd poruszenie za każdym razem, kiedy słyszymy hymn. Słowa i muzyka są ciałem, w którym mieszka polska dusza - mówili widzowie tuż po wyjściu z sali wystaw.

Muzeum czynne jest codziennie od 8.00 do 20.00, a wystawę będzie można oglądać do połowy listopada tego roku.

adv adv
Wiadomości
Reklama