Dzięki wolontariuszom StuG IV odzyskał dawny wygląd

Data publikacji: 25.07.2020 17:43
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skarzysko-Kamienna. StuG IV po rekonstrukcji

Skarzysko-Kamienna. StuG IV po rekonstrukcji
Fot. Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej/Facebook

Od dziś w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego można oglądać jeden z dwóch w Polsce i jeden z czterech na świecie pojazdów bojowych - StuG IV. Jego rekonstrukcja trwała kilka lat.

Historia skarżyskiego StuG-a sięga II wojny światowej. Należał do niemieckiej 4. Dywizji Pancernej. Został wydobyty z bagnistego terenu w okolicy miejscowości Komierowo pod Bydgoszczą w 1999 roku - przypomina dyrektor muzeum Grzegorz Bień. Od 2012 roku był rekonstruowany przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych działającego przy Muzeum Orła Białego.

Pojazd został rozebrany na podzespoły, oczyszczony z rdzy i ponownie zmontowany. Do uzupełnienia brakujących elementów użyto części znajdujących się w zasobach muzeum i pozyskanych przez członków Stowarzyszenia. StuG po konserwacji odzyskał barwy 4. Dywizji Pancernej Wehrmachtu.

StuG IV to efekt wieloletnich starań wolontariuszy ze Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych funkcjonującego przy skarżyskim muzeum.

- Kosztowało to wiele czasu, nakładu pracy i finansów, często wykładanych z własnej kieszeni - przypomina Grzegorz Bień.

Pojazd będzie eksponowany na placu przy muzeum, z czasem ma pojawić się nad nim specjalne zadaszenie.

Reklama