Dzielnie bronili tego miasta. W Zawichoście upamiętnią powstańców styczniowych

Data publikacji: 24.01.2021 08:15
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.01.2020. Zawichost. 157. rocznica wybuchu powstania styczniowego

19.01.2020. Zawichost. 157. rocznica wybuchu powstania styczniowego
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Zawichoście odbędą się dzisiaj uroczystości z okazji 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu św. Leonarda oraz przy tablicach pamiątkowych znajdujących się przy kościele parafialnym, uczczona zostanie pamięć braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich, powstańców styczniowych z Zawichostu.

W kościele odprawiona będzie msza święta w intencji wszystkich, którzy wzięli udział w tym zrywie narodowym.

Jak powiedziała Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu, ważne jest to, aby uczcić pamięć tych bohaterów, ponieważ powstanie styczniowe było bardzo ważnym wydarzeniem w historii Polski. Był to jeden z wielkich kroków, który zbliżał naszą ojczyznę do wolności.

Burmistrz Kondziołka przypomniała, że historia powstania styczniowego w Zawichoście jest wyjątkowa w skali kraju. Ówczesny burmistrz Leon Wilski wraz z 19 powstańcami bez rozlewu krwi i bez jednego wystrzału opanowali posterunek garnizonu rosyjskiego i wzięli żołnierzy do niewoli. Powstańcy utrzymali Zawichost w swoich rękach aż do 8 lutego, a więc bardzo długo.

Uroczystości w Zawichoście rozpoczną się na cmentarzu o 14.30, pół godziny później będzie msza święta w kościele, a na koniec składanie wiązanek kwiatów przy tablicach pamiątkowych znajdujących się na placu przy świątyni.

W obchodach zapowiedzieli swój udział świętokrzyscy posłowie oraz władze województwa świętokrzyskiego.

adv adv
Wiadomości
Reklama