Dzień Bez Samochodu. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz autem

Data publikacji: 13.09.2021 20:49 / Data aktualizacji: 22.09.2021 06:12
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dziś (22 września) Dzień Bez Samochodu. W Kielcach z tej okazji wszyscy chętni będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. W przeciwieństwie do lat wcześniejszych pasażerowie nie muszą pokazywać dowodu rejestracyjnego posiadanego pojazdu. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa w mieście od 16 września.

Dziś pojawią się czasowe ograniczenia w ruchu. W tym dniu całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną: ul. Staszica, ul. Zamkowa, a także fragment ul. Solnej. Wjazd na te ulice oraz parkowanie na nich będą niemożliwe, za wyłączeniem mieszkańców. Zakaz będzie obowiązywał w godz. od 6.00 do 21.00.

Dzień Bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Jak wynika z badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, a autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę.

Reklama