Dzienny Dom „Senior+” już działa w Jędrzejowie

Data publikacji: 12.06.2020 13:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.06.2020. Jędrzejów. Dzienny Dom „Senior+”

12.06.2020. Jędrzejów. Dzienny Dom „Senior+”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Dzienny Dom „Senior+” w Jędrzejowie rozpoczął działalność w nowych pomieszczeniach przy ulicy 11-go Listopada. Budynek po byłej aptece Cefarmu przeszedł gruntowny remont i został dostosowany do potrzeb osób niepełnoprawnych.

Dzienny Dom „Senior+” powstał na podwalinach działającego dotychczas Dziennego Domu Pomocy Społecznej, który dotąd funkcjonował w OPS w Jędrzejowie. W starej siedzibie brakowało miejsca i nie było warunków dla osób niepełnosprawnych, dlatego zdecydowano o znalezieniu nowego pomieszczenia. Na przebudowę i remont budynku gmina Jędrzejów otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Senior Plus”. Powstała sala spotkań i jadalnia, pomieszczenie kuchenne, sala ćwiczeń, dwie łazienki, pomieszczenie klubowe i do wypoczynku oraz pomieszczenie do terapii indywidualnej lub poradnictwa.

Jak informuje Jolanta Pazera, dyrektor OPS, nowy dom przeznaczony jest dla 40 osób. Działa od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30. Oferuje zajęcia z terapii zajęciowej, aktywizujące oraz gimnastykę usprawniającą, która odbywa się w bogato wyposażonej sali rehabilitacyjnej. Seniorzy otrzymają również ciepły posiłek.

Z powodu trwającej pandemii, na razie zajęcia w nowym Dziennym Domu Senior+ rozpoczęło 20 pensjonariuszy. Zajęcia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Seniorki Marianna Dziopa, Janina Strączek oraz Marianna Bonarska przyznają, że tęskniły za spotkaniami. Dodają, że jest to miejsce, gdzie są bardzo dobre warunki i bardzo przyjazny personel.

- W nowym domu jest bardzo fajnie, jest jak w rodzinie - podkreślały panie.

Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa powiedział, że na potrzeby Dziennego Domu „Senior+” zagospodarowano prawie 250 metrów kwadratowych budynku po byłej aptece.

- To bardzo dobra lokalizacja, seniorzy z osiedli mają blisko na zajęcia. W nowym budynku pensjonariusze na pewno mają dużo lepsze warunki. Udało się go dostosować dzięki dotacji -  podkreślał burmistrz.

Dostosowanie pomieszczeń po byłej aptece na potrzeby Dziennego Domu „Senior+” w Jędrzejowie kosztowało 400 tys. zł, z czego 300 tys. zł gmina otrzymała w ramach programu rządowego programu „Senior+”.

Dzienny Dom „Senior+” pozostał w strukturze OPS w Jędrzejowie.

adv adv
Wiadomości
Reklama