Dziesięć ofert na łącznik obwodnicy Opatowa

Data publikacji: 03.08.2021 13:28
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.06.2021 Opatów. Widok na miasto

01.06.2021 Opatów. Widok na miasto
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziesięciu wykonawców jest zainteresowanych zaprojektowaniem i wybudowaniem północnego łącznika do obwodnicy Opatowa. Złożone w przetargu oferty opiewają na kwoty od ok. 47 mln do 91,5 mln zł.

Większość propozycji mieści się w kwocie, którą wykonawca przeznaczył na realizację inwestycji, czyli ok. 78 mln zł. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia tej najkorzystniejszej.

- Dzięki budowie łącznika, stanowiącego uzupełnienie 12-kilometrowej, projektowanej obwodnicy Opatowa, kierowcy podróżujący na trasach Kielce - Lublin czy Radom - Ostrowiec Świętokrzyski - Kraśnik nie będą musieli wjeżdżać do miasta - wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obie inwestycje - obwodnica oraz łącznik północny - zrealizowane zostaną w systemie „Projektuj i buduj” w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Łącznik północny połączy węzeł Opatów z drogą krajową nr 74 w okolicy Adamowa. Projektowany jest jako jednojezdniowa droga klasy głównej o długości około 3 km.

Przez Opatów przebiegają obecnie dwie trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu. Są to droga nr 74 Sulejów - Kielce - Kraśnik i droga nr 9 Radom - Ostrowiec Świętokrzyski - Rzeszów. W centrum miasta drogi są wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest całkowicie zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów, w jednej trzeciej ciężkich. 

Obwodnica Opatowa z łącznikiem północnym powinny być zrealizowane do 2025 roku.

Obwodnica OpatowaFot. GDDKiA

adv adv
Wiadomości
Reklama