Dziś 77. rocznica Powstania Warszawskiego [PLAN OBCHODÓW]

Data publikacji: 30.07.2021 12:22 / Data aktualizacji: 01.08.2021 10:22
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska , Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś (niedziela, 1 sierpnia) odbędą się uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku w obchody włączają się samorządy, stowarzyszenia i instytucje. W jaki sposób w tym roku będzie można oddać hołd bohaterom z 1944 roku?

KIELCE

Kielce jak co roku, włączą się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Kielc Bogdan Wenta zapowiada, że 1 sierpnia wszyscy mieszkańcy mogę włączyć się w oddanie hołdu bohaterom z 1944 roku.

- Wspólnie oddajmy hołd bohaterom, którzy 77 lat temu walczyli o wolność i honor. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15.30 w Kościele Garnizonowym przy ulicy Chęcińskiej, gdzie zostanie odprawiona msza święta. Po nabożeństwie obchody rocznicowe przeniosą się na skwer Szarych Szeregów. Tam, przy pomniku Harcerzy Poległych za Ojczyznę, staną między innymi poczty sztandarowe oraz kompania honorowa Wojska Polskiego - mówi Bogdan Wenta.

O godzinie 17, czyli w symboliczną „Godzinę W”, w całym mieście zawyją syreny alarmowe.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci włączą się w upamiętnienie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak informuje członkini organizacji Katarzyna Ślusarz, 1 sierpnia po raz siódmy w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie zorganizowana zbiórka krwi w ramach akcji „Przelej krew w rocznicę powstania warszawskiego”. Wydarzenie ma wesprzeć świętokrzyskie szpitale, gdzie dramatycznie brakuje tego cennego lekarstwa.

- Zbiórka krwi odbędzie się w domu parafialnym Michael w godzinach 10-14. Oczywiście krwiodawstwo ma swoje słodkości dla darczyńców, a my przekażemy im biało-czerwone opaski oraz koszulki ze znakiem Polski Walczącej, niemal wymalowanym kroplami krwi - mówi organizatorka.

Katarzyna Ślusarz dodaje, że warto po oddaniu krwi przyjść na Rynek w opasce i koszulce, ponieważ o godzinie „W”, czyli o 17, mieszkańcy Ostrowca i jego okolic, zgromadzeni na Rynku, po raz kolejny utworzą ogromny żywy znak Polski Walczącej. Wówczas zapalone zostaną race, włączone zostaną syreny, a wszyscy staną przez chwilę nieruchomo, aby oddać cześć powstańcom.

- Gromadzimy się na Rynku już od godziny 16. Jednak taki znak, składający się z mieszkańców, musi zostać dobrze ułożony. Będziemy rozdawać flagi i chorągiewki - zapowiada Katarzyna Ślusarz.

W organizacji tego przedsięwzięcia pomogą też ostrowieccy Strzelcy, a także uczniowie Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy w strojach rekonstrukcyjnych rozdawać będą chorągiewki z narodowymi barwami.

Obchody rocznicowe zorganizowała także gmina Ostrowiec Świętokrzyski wraz z lokalnym Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. O godzinie 10.30 w kolegiacie św. Michała Archanioła rozpocznie się msza święta. Następnie, delegacje złożą biało-czerwone wiązanki kwiatów przed pomnikiem AK, przy kościele. A po południu, o 17.20 w sali kinowej Ostrowieckiego Browaru Kultury zaprezentowany zostanie rys historyczny wydarzeń sprzed 77 lat. Pół godziny później rozpocznie się koncert pieśni powstańczych.

 

OPATÓW

W Opatowie o godzinie 17 przed pomnikiem majora Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego delegacje złożą biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz znicze. W programie jest także recital Zuzanny Wiśniewskiej oraz koncert „Po jutra lepszego nadzieję” z udziałem Marszałkowskiej Orkiestry Dętej.

 

STARACHOWICE

W Starachowicach o godz. 21, w ramach projektu „Kino na leżakach”, zaplanowano projekcję filmu Jana Komasy „Miasto 44”.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku-Kamiennej w godzinę „W” nadany będzie trzyminutowy sygnał alarmowy. Podobnie rocznicę upamiętnią mniejsze gminy, m.in. Lipnik czy Iwaniska.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu uroczystości z okazji 77. rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego, jak i bitwy pod Pielaszowem, która była częścią akcji „Burza”, odbywać się będą przez dwa dni.

W sobotę o godzinie 15.30 odbędzie się spotkanie w ratuszu, w ramach cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”. Robert Piwko z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przybliży sylwetkę Bronisława Sokołowskiego, żołnierza-uczestnika wydarzeń pielaszowskich.

Dwie godziny późnej na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i powstańczych. To wydarzenie poprowadzi Anna Przybysz z chórem San-do-Mir. Wszyscy otrzymają śpiewniki, aby wspólnie stworzyć ogromny chór.

Z kolei niedzielne wydarzenia rozpoczną się o godz. 10 od mszy w kościele św. Józefa w intencji poległych pod Pielaszowem oraz w Powstaniu Warszawskim. Następnie, zebrani przejdą na cmentarz katedralny, gdzie przy Mogile Pielaszowiaków odbędzie się uroczystość patriotyczna. Po niej wszyscy przejdą się przed pomnik 2. Pułku Piechoty Legionów AK oraz 4. Pułku Saperów, aby oddać hołd powstańcom warszawskim.

 

STASZÓW

Happening poświęcony bohaterom powstania warszawskiego odbędzie się w niedzielę w Parku im. Adama Bienia w Staszowie. Przypomniani zostaną powstańcy, zaprezentowana będzie historyczna broń. W postaci Niemców wcielą się członkowie stowarzyszenia 29. Falke Division z Kielc. Klub Piosenki „Rytm” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury wystąpi z repertuarem pieśni patriotycznych, a harcerze z Komendy Hufca ZHP przedstawią montaż słowno-muzyczny. Jak powiedział Paweł Krakowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”, happening będzie też okazją, aby wspólnie zaśpiewać piosenki powstańcze, m.in. „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”. Rozdawane będą biało- czerwone chorągiewki z symbolem Polski walczącej. Początek o godzinie 17.

Reklama