Dziś odsłonięcie pomnika upamiętniającego niemiecką zbrodnię

Data publikacji: 20.06.2021 10:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.05.2021 Suskrajowice. Prace przy budowie pomnika

12.05.2021 Suskrajowice. Prace przy budowie pomnika
Fot. Edyta Ślusarczyk

Pomnik upamiętniający dwie żydowskie rodziny Katz i Frydman, zamordowane wiosną 1943 roku, zostanie dziś odsłonięty w miejscowości Suskrajowice. Inicjatorem i wykonawcą jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.

O wydarzeniach z czasów II wojny światowej znów zrobiło się głośno w marcu tego roku. Tragiczna historia została przypomniana w czasie obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Wtedy przypominamy mało znane wydarzenia związane z rodzinami żydowskimi, które mieszkały w naszym regionie - mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik sztetla. 

- Tym razem, pracując całym zespołem dotarliśmy do miejsca, do ludzi, którzy pamiętają mord w Suskrajowicach. Oczywiście jest ich już coraz mniej, bo sprawa dotyczy II wojny światowej. W miejscu, gdzie prawdopodobnie dwie Żydówki o nazwisku Frydman i Katz oraz ich dzieci zostały zamordowane przez Niemców, miejscowa ludność w latach 80. XX wieku wylała skromną płytę - wyjaśnia. 

Świętokrzyski Sztetl pozyskał ze Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego grant na budowę pomnika. Prace wsparł urząd gminy.  

Pomnik stanął przy drodze gminnej. Składa się z dużego kamienia, a także z betonowej płyty, która dotychczas znajdowała się w polu. Odsłonięcie odbędzie się dziś, o godzinie 15.30.  

Do gminy Chmielnik warto przyjechać wcześniej, bowiem już o godzinie 13 nad zalewem Andrzejówka rozpocznie się druga część Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych. W tym roku wydarzenie odbywa się z okazji 470. rocznicy nadania Chmielnikowi praw miejskich i 780. rocznicy bitwy z Tatarami. 

Alicja Adach-Białowąs, specjalista do spraw promocji Chmielnika wyjaśnia, że teren nad zalewem Andrzejówka jest podzielony na strefy. 

- Są między innymi: strefa Nadleśnictwa Chmielnik, kulinarna - Kół Gospodyń Wiejskich, strefa rodzinna, czy strefa militarna. W programie znalazły się też gry i zabawy z animatorami, XIX Gminny Plener Malarski. Będzie wioska historyczna, czy pokazy grupy rekonstrukcyjnej Sarmata - wymienia. 

Odbędzie się także bieg rocznicowy trasą o długości 1241 metrów. To nawiązanie do daty bitwy z Tatarami pod Chmielnikiem. 

Reklama