Dziś pogrzeb legendarnego żołnierza [PROGRAM UROCZYSTOŚCI]

Data publikacji: 07.07.2021 16:19 / Data aktualizacji: 11.07.2021 11:11
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dziś (11.07.) w Ćmielowie odbędzie się ponowny pochówek wachmistrza Tomasza Wójcika pseudonim „Tarzan”.

Urodzony w Zawichoście żołnierz Wojska Polskiego, dowódca oddziału kawalerii Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, od 1951 roku spoczywał na cmentarzu Mount Olivet w Detroit w Stanach Zjednoczonych.

Jak informowaliśmy, pod koniec ubiegłego roku Koło NSZ w Chicago dokonało ekshumacji zwłok i prochy partyzanta wysłano do Polski. Do dnia pogrzebu oczekują w ćmielowskiej, przykościelnej kaplicy. Jak informuje Rafał Obarzanek, prezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury”-„Nurt”, uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 w Woli Grójeckiej przy pomniku poświęconym żołnierzom „Tarzana” zabitym 7 lipca 1944 roku. Następnie uczestnicy przeniosą się do ćmielowskiego kościoła.

Msza święta żałobna rozpocznie się o godz. 12.15, jednak wcześniej wręczone zostaną odznaczenia żołnierza, które w imieniu Prezydenta RP przekaże minister Jan Józef Kasprzyk. Po mszy uczestnicy przemaszerują na cmentarz, tam nastąpi złożenie urny do grobu w okolicy kwatery żołnierzy poległych w Woli Grójeckiej. Zakończenie ceremonii planowane jest na godzinę 14.00.

Data powtórnego pochówku nawiązuje do dwóch wydarzeń. Tragicznej potyczki żołnierzy „Tarzana” oraz daty tajemniczej śmierci Tomasza Wójcika - 8 lipca 1951 w Detroit. Amerykański pogrzeb odbył się dokładnie 11 lipca.

Krzysztof Jakubowski z rodziny Tomasza Wójcika mówi, że jeszcze do niedawna nie wierzył w sprowadzenie prochów partyzanta do Polski. Żeby doszło do pogrzebu, rodzina przez wiele lat szukała dokumentów i miejsca pochówku swojego przodka.

Na początku grobu szukano w Chicago, jednak potem okazało się, że to był zły trop. Dzięki pomocy księży z różnych parafii kilka lat temu udało się ustalić miejsce pochówku w Detroit.

Uroczystościom patronuje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Reklama