Dziś sesja w sprawie ośrodka w Dobromyślu. Jak zagłosują radni?

Data publikacji: 28.04.2021 11:47 / Data aktualizacji: 29.04.2021 06:58
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.02.2021. Kielce. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

22.02.2021. Kielce. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dziś odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Kielcach, dotycząca przyszłości Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Dobromyślu.

Projekty uchwał przewidują powołanie w placówce szkoły branżowej i włączenie jej w skład ośrodka, razem z istniejącą tam Szkołą Podstawową nr 40. Uchwała zakłada także obniżenie o 20 proc. dodatków dla pracujących tam nauczycieli.

To alternatywa dla pomysłu prezydenta Bogdana Wenty, który chce likwidacji placówki, twierdząc że jest nierentowna. W lutym Rada Miasta Kielce odrzuciła projekt uchwały przygotowanej przez prezydenta.

Czy najnowszy pomysł radnych zyska poparcie większości?

Jarosław Karyś, wiceprzewodniczący rady miasta i szef największego klubu - Prawa i Sprawiedliwości informuje, że większość radnych PiS opowiada się za powstaniem szkoły, ale nadal trwają dyskusje dotyczące skutków finansowych tej decyzji.

- Nie ukrywam, że zdania wśród radnych są nieco podzielone. Trudno nam zająć jednolite stanowisko, dotyczące koncepcji utworzenia całkowicie nowej szkoły branżowej. Nie wiemy czy przyniesie to zakładany skutek. Każdy z radnych samodzielnie podejmie decyzję jak zagłosować. Tutaj wewnętrznej dyscypliny nie będzie - wyjaśnia Jarosław Karyś.

Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca Rady Miasta z Koalicji Obywatelskiej, powiedziała że na razie radni z jej klubu nie mają wypracowanego stanowiska w sprawie przedstawionych uchwał. Sprawa będzie jeszcze przedmiotem wewnętrznej dyskusji przed czwartkową sesją.

Anna Kibortt, wiceprzewodnicząca rady miasta z ugrupowania Projekt Wspólne Kielce, również zaznaczyła, że jej klub na razie nie ma wypracowanej opinii dotyczącej projektów trzech uchwał. Podkreśla że nie wszystkie przedstawione w uchwałach informacje są jasne. W związku z tym radni jej klubu będą składać stosowne zapytania do wnioskodawców w czasie sesji.

Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta z Bezpartyjnych i Niezależnych poinformował, że radni z jego klubu jeszcze nie dyskutowali w tej sprawie, ale pewne jest, że poprą wszystkie zgłoszone uchwały.

- Wszyscy członkowie naszego klubu podpisali się pod tymi projektami uchwał. Będziemy głosować za. Taka instytucja jak Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy jest potrzebna w Kielcach. Dużo wskazuje na to, że po przeforsowaniu zmian, które proponujemy, miasto nie będzie już musiało dopłacać do MOW - tłumaczy Kamil Suchański.

Sprawa MOW-u miała trafić na ostatnią sesję Rady Miasta w Kielcach, ale jak informowaliśmy projekt nie był dyskutowany i głosowany, ponieważ przez bałagan w ratuszu zaginął statut szkoły.

Reklama