Dziś Święto patronki Kielc [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 07.05.2021 06:14 / Data aktualizacji: 07.05.2021 08:44
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.05.2021 Kielce. Katedra. Obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej

06.05.2021 Kielce. Katedra. Obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś Święto Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, głównej patronki miasta Kielce. Uroczysta msza święta w Bazylice Katedralnej rozpocznie się o godzinie 19. Będą jej przewodniczyć pochodzący z Kielecczyzny abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, który wygłosi także homilię, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

Ze względu na pandemię, tym razem, podobnie jak rok temu, nie odbędzie się procesja różańcowa ulicami Kielc w intencji miasta i jego mieszkańców. Natomiast na zakończenie mszy świętej wokół katedry przejdzie procesja złożona z asysty liturgicznej niosącej kopię cudownego obrazu. Odczytany zostanie też wtedy akt zawierzenia Kielc Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Ten sam tekst zostanie odczytany we wszystkich kieleckich parafiach. W łączności z katedrą, w godzinach popołudniowych odprawione zostaną bowiem msze święte we wszystkich kościołach w Kielcach.

Bazylika katedralna jest pierwszym, ogólnodiecezjalnym sanktuarium maryjnym. Kult rozwinął się intensywnie ok. 1600 roku, kiedy do katedry trafił obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej ufundowany przez krakowianina ks. Wojciecha Piotrowskiego. W parafii znajdują się księgi z wpisami, w których wierni modlący się przed obrazem Matki Bożej dziękują za otrzymane cuda i łaski. Z kolei wota zostawiane przez wiernych zostały przetopione na korony, którymi jest ozdobiony obraz Maryi.

30 lat temu, 6 września 1991 roku, Stolica Apostolska zatwierdziła tytuł Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem „Łaskawej” lub „Matki Łaski Bożej”, jako patronki Kielc. Święto patronalne odbywa się co roku 7 maja i jest obchodzone w całej diecezji. W Kielcach ma ono rangę uroczystości.

 

FRESKI MATEJKI I DARY OD POLSKICH KRÓLÓW - CO KRYJĄ WNĘTRZA KIELECKIEJ KATEDRY?

Reklama