Dziś wspominamy świętego Szczepana. W niektórych parafiach święci się owies

Data publikacji: 26.12.2020 09:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ukamienowanie Szczepana. Obraz Rembrandta

Ukamienowanie Szczepana. Obraz Rembrandta
Fot. wikipedia.org

Kościół katolicki wspominana dziś świętego Szczepana, pierwszego męczennika kościoła, diakona wspólnoty jerozolimskiej. Za swoją wiarę został ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie, przypomina ksiądz Krzysztof Banasik.

- Ten obraz pokazuje nam, że wiara to nie jakaś słodka rzeczywistość. W wierze trzeba przyznawać się do Jezusa, umieć się do niego przyznać nawet jeśli to kosztuje. Tego nas uczy święty Szczepan - dodał ksiądz Krzysztof Banasik.

Jak mówi Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w niektórych parafiach, w drugi dzień świąt zachował się jeszcze zwyczaj święcenia owsa. Później ziarna rzucane są w księdza, na pamiątkę ukamienowania świętego Szczepana.

- W kulturze ludowej jest on uważany za opiekuna koni, dlatego w świętowaniu tego dnia obecny jest owies. Obsypuje się kapłana w kościele, ale też i domowników. Później panny na wydaniu liczą w załomach rękawa ziarna owsa. Im jest ich więcej, tym mają większe powodzenie wśród kawalerów - wyjaśnia Aleksandra Imosa.

Owies służy też zwierzętom za pokarm i lekarstwo, a zasiany na wiosnę zwiastuje obfite plony, ponieważ poświęcony owies dosypuje się do ziarna siewnego.

W Polsce od imienia świętego Szczepana swoją nazwę wywodzi 81 miejscowości. Jest patronem archidiecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy i tkaczy.

Reklama