Dziś zaćmienie Słońca. Jak przygotować się do obserwacji zjawiska?

Data publikacji: 10.06.2021 10:39
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zaćmienie słońca

Zaćmienie słońca
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Kielcach tuż po południu będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. - Obserwacji tego zjawiska nie należy prowadzić bez odpowiedniego zabezpieczenia - przypomina ekspert.

Mateusz Kalisz, popularyzator astronomii z kanału Astrolife informuje, że do zaćmienia słońca dochodzi wtedy, kiedy księżyc znajduje się dokładnie pomiędzy Ziemią, a Słońcem i zakrywa całkowicie lub częściowo naszą dzienną gwiazdę. Tym razem dojdzie jedynie do częściowego zaćmienia. Zjawisko będzie różnie widoczne w poszczególnych krajach.

- W fazie maksymalnej zjawisko będzie przypominać świetlną obrączkę, przynajmniej w Kanadzie, Rosji, czy Grenlandii. Natomiast w Kielcach maksimum nastąpi o godzinie 12.52 i księżyc zakryje jedynie 7,5 proc. słonecznej tarczy - wyjaśnia.

Mateusz Kalisz zaznacza, że na Słońce nie można patrzeć bez odpowiedniego zabezpieczenia, bo może to grozić nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku. Okulary słoneczne czy przydymione szkło również nie ochroni naszych oczu.

- Nie blokują one szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Słońce obserwuje się wyłącznie przez specjalne filtry lub folie. Bezpieczne będzie też patrzenie przez ciemny filtr spawalniczy o stopniu przyciemnienia 12 lub większym.

- Najbezpieczniejszą formą obserwacji będzie jednak transmisja na żywo, którą będzie można śledzić na kanale Astrolife - dodaje twórca tego kanału.

W Polsce rzadko zdarzają się całkowite zaćmienia Słońca. W przyszłym roku, 25 października księżyc zakryje ponad 40 procent naszej gwizdy. Z kolei zaćmienie obrączkowe w naszym kraju będziemy mogli obserwować w 2075, a całkowite - w roku 2135.

Reklama