Dziś zapłoną znicze dla Pileckiego

Data publikacji: 25.05.2021 07:03
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyskie szkoły z Krasocina i Kierza Niedźwiedziego włączają się w ogólnopolską inicjatywę „Znicze pamięci w godzinę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego". W sumie w 27. miejscach w kraju zapalone zostaną dziś znicze upamiętniające polskiego bohatera.

Jak przypomina w wydanym na dziś komunikacie prasowym Instytut Pamięci Narodowej, Witold Pilecki walczył podczas kampanii wrześniowej i w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić. Następnie walczył w Powstaniu Warszawskim, a od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech. Stamtąd, decyzją gen. Władysława Andersa, wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie. Został aresztowany w 1947 roku i poddany brutalnemu śledztwu.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili rtm. Witolda Pileckiego. Jego ciało potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.

Świętokrzyskie szkoły, które dziś zapalą znicze pamięci bohaterowi, noszą imię Witolda Pileckiego. Jest to szkoła podstawowa w Kierzu Niedźwiedzim oraz Zespół Placówek Oświatowych w Krasocinie.

Tagi do tego wpisu
Reklama