Dzisiaj wybieramy prezydenta Polski. Nie zapomnij o dokumencie tożsamości i maseczce

Data publikacji: 28.06.2020 07:28
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.06.2020 Kielce. Wybory prezydenckie. Obwodowa komisja wyborcza nr 60

28.06.2020 Kielce. Wybory prezydenckie. Obwodowa komisja wyborcza nr 60
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś wybieramy prezydenta Polski. Lokale wyborcze w całym kraju będą czynne od godziny 7 do 21. W województwie świętokrzyskim uprawnionych do głosowania jest milion osób, spośród których ponad 5 tys. zdecydowało się oddać głos korespondencyjnie.

W tym roku, idąc na głosowanie musimy pamiętać, żeby zabrać ze sobą nie tylko dokument ze zdjęciem, potwierdzający naszą tożsamość, ale także maseczkę.

Jak wyjaśnia Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, ze względu na pandemię COVID-19, w lokalach wyborczych będzie przestrzegany reżim sanitarny.

- Pamiętajmy, że te środki ostrożności dotyczą również wyborców w lokalu, podobnie jak ma to miejsce w sklepie, w kościele, czy w komunikacji publicznej. Wyborcy powinni zachować bezpieczne odległości od innych osób, a także zasłaniać nos i usta - podkreśla.

Ponieważ jest określony limit osób, które mogą przebywać na danej powierzchni, może się zdarzyć, że wyborca będzie musiał poczekać na swoją kolej na zewnątrz lokalu. Wchodząc do środka trzeba zdezynfekować ręce. Środek odkażający będzie się znajdował w widocznym miejscu przy wejściu.

Komisja może poprosić wyborcę o odsunięcie maseczki lub jej zdjęcie, aby potwierdzić jego tożsamość.

Członkowie komisji także będą mieli na sobie maseczki lub przyłbice chroniące nos i usta, a na rękach rękawiczki.

Samo głosowanie będzie przebiegało w sposób tradycyjny. Jak podkreśla Adam Michcik, zasady są niezmienne.

- W wyborach prezydenckich karta wyborcza jest jedną kartką formatu A4, koloru białego, na której jest 11 kandydatów. Jej prawy, górny róg jest ścięty, znajduje się odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej i miejsce a pieczęć komisji obwodowej. Proszę pamiętać, żeby oddać ważny głos, głosujemy tylko na jednego kandydata, stawiając wyraźny znak „x”, czyli dwie linie przecinające się, w obrębie jednej tylko kratki - zaznacza.

Na koniec ważna informacja dla tych osób, które zadeklarowały głosowanie korespondencyjne i jeszcze nie wysłały, bądź nie przekazały wypełnionego pakietu. Mogą to zrobić dzisiaj, dostarczając go do komisji wyborczej, osobiście lub za pośrednictwem zaufanej osoby.

Tagi do tego wpisu
Reklama