Dziurawiec pomocny w depresji, ale nie tylko

Data publikacji: 04.07.2020 16:52
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny
Fot. wikipedia.pl

Bardzo dobrze działa na problemy z żołądkiem i wątrobą, zwalcza depresję i działa kojąco na skórę. Mowa o dziurawcu, który jest jednym z najbardziej znanych ziół.

Jak informuje Lilia Kowalewska specjalistka z dziedziny zielarstwa z Agrocentrum Kielce, jest to roślina, którą możemy sami hodować w domu i na tarasie w miejscu słonecznym i suchym. Znajdziemy ją także na łąkach.

- Są to żółte kwiatki. Jeżeli popatrzymy na liście pod światło, zobaczymy takie małe kropki. Trudno tę roślinę pomylić z inną. Jeżeli zalejemy ją gorącym olejem to zobaczymy, że się wytraca taki czerwony barwnik. I to jest bardzo charakterystyczne dla dziurawca - mówi.

Jak dodaje Lilia Kowalewska, z dziurawca można zrobić m.in. napary, olej czy nalewkę.

- Ja zazwyczaj robię olej z oleju słonecznikowego, albo z oliwy z oliwek. Zalewam ciepłym olejem ucięte gałązki z dużą ilością kwiatów, żeby były one przykryte. Zostawiam w ciepłym miejscu na ok. 2-3 tygodnie, potrząsając butelką co jakiś czas. W tym czasie wytworzy się olej. Nalewkę robi się podobnie, tylko zalewa się alkoholem, takim ok. 40 proc. - zaznacza.

Dziurawiec jako roślina lecznicza miał zastosowanie już setki lat temu. Ludność starożytna uważała go za roślinę magiczną. Przez wieki był stosowany m.in. w leczeniu oparzeń, ran czy problemów trawiennych. W ostatnim czasie zauważono, że ma działanie uspokajające.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama