„Dzwony Nadziei”, matryce do opłatków. Kolejna edycja Sacroexpo

Data publikacji: 28.09.2020 08:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
XX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO

XX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

128 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i USA zaprezentuje w Kielcach najnowszą ofertę produktów sakralnych. Dziś rozpoczyna się XXI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo.

Do środy w halach Targów Kielce będzie można nabyć dewocjonalia, obrazy i rzeźby o tematyce sakralnej, a także poznać najnowsze rozwiązania dotyczące np. konfesjonałów, organów, systemów ogrzewania czy nagłośnienia świątyń. Jak informuje Magdalena Cholewa z Targów Kielce, ciekawostką będzie projekt „Dzwonów Nadziei” zaprezentowany przez firmę Rduch Bells&Clocks z Pracownią Ludwisarską Jana Felczyńskiego. To sposób okazania solidarności z innymi narodami w czasach pandemii - wyjaśnia.

- To wyjątkowy projekt trzech dzwonów, które trafią do trzech różnych miejsc na świecie: sanktuarium w Łagiewnikach, katedry w Manili na Filipinach i bazyliki w Trindade w Brazylii. Podczas Sacroexpo będzie można zobaczyć dzwon, który trafi do Filipin - dodaje.

Zwiedzający będą mogli też obserwować pracę przy pisaniu ikon, poznać autorów niektórych książek oraz posłuchać śpiewu chórów. Wystąpią chór Politechniki Świętokrzyskiej, Chór Garnizonowy z Kielc i Gospel Joy z Poznania.

- Na stoiskach zobaczymy wiele nowości np. matryce do grawerowania opłatków, które pozwalają na stworzenie opłatków wigilijnych z tekstem polskich kolęd - dodaje Magdalena Cholewa.

Uroczyste otwarcie targów Sacroexpo odbędzie się dziś o godzinie 10.00. Będzie połączone z wręczeniem medali Per Artem Ad Deum. Są one od 15 lat przyznawane przez Papieską Radę ds. Kultury za osiągnięcia przyczyniające się do pogłębiania dialogu kultur, i wręczane w Kielcach. Tym razem otrzymają je: Paweł Łukaszewski - wybitny kompozytor, przedstawiciel sakralnego nurtu muzyki współczesnej, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Leszek Sosnowski - prezes wydawnictwa Biały Kruk, redaktor serii książek o pontyfikacie św. Jana Pawła II i pośmiertnie - Jerzy Jan Skąpski - wybitny witrażysta, malarz i znawca sztuki sakralnej, który m.in. projektował herb arcybiskupi Karola Wojtyły. Medale wręczy nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Dodatkową atrakcją, przybliżającą nagrodzonych, będzie wystawa złożona z ich prac - zapowiada Magdalena Cholewa.

- Pojawi się tam np. kilkadziesiąt plansz projektowych Jerzego Skąpskiego, 27-tomowa seria „Dzieje Pontyfikatu Jana Pawła II”, których redaktorem jest Leszek Sosnowski oraz płyty Pawła Łukaszewskiego - wymienia.

Z kolei kieleckie Muzeum Diecezjalne zaprezentuje wystawę „Fortis in Fide. Silny w wierze” poświęconą kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Sacroexpo to największe targi branży sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wstęp, po uprzedniej rejestracji przez Internet i wypełnieniu ankiety epidemicznej jest bezpłatny. Należy zabrać ze sobą maseczkę lub przyłbicę.

Dziś i jutro targi można zwiedzać od 9 do 17. Natomiast w środę będą czynne od 9 do 16.

Tagi do tego wpisu
Reklama