Edukacja ekologiczna w Starachowicach

Data publikacji: 12.03.2021 16:56
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.03.2021 Starachowice. Pokaz mody ekologicznej

12.03.2021 Starachowice. Pokaz mody ekologicznej
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Suknia ślubna z folii bąbelkowej, wieczorowa kreacja z plastikowych kubeczków czy kapelusz z jednorazowych łyżeczek - to przykłady mody ekologicznej zaprezentowane w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach.

- Staramy się wychowywać młodzież w duchu poszanowania naszej planety, drobnymi krokami można wiele zrobić, wystarczy nie korzystać z torebek jednorazowych czy przesiąść się z samochodu na rower, aby stać się eko - mówiła kierownik OHP w Starachowicach Agnieszka Kuś.

Obecny na spotkaniu poseł Krzysztof Lipiec mówił, że każda metoda na przybliżenie młodzieży problematyki ochrony środowiska jest dobra.

- Edukacja ekologiczna to ważny wymiar naszego życia społecznego, mamy duży problem z czystością powietrza, nadmiarem śmieci czy świadomością ekologiczną. Tym bardziej więc cieszy fakt, że młodzież w formie zabawy uczy się postawy odpowiedzialności za Ziemię - dowiedział poseł.

12.03.2021 Starachowice. Pokaz mody ekologicznej. Na zdjęciu poseł Krzysztof LipiecFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Parlamentarzysta przypomniał, że był pomysłodawcą akcji „Łysogóry - czyste góry” i zaproponował młodzieży spacer szlakami turystycznymi i zebranie śmieci, które są na nich pozostawione. Przedstawił także najważniejsze założenia rządowego programu „Czyste powietrze”.

Uczniowie przy pomocy nauczycieli przygotowali pokaz mody ekologicznej. Dziewczęta zaprezentowały się w sukniach z gazet, worków na śmieci czy nakrętek. Wykonane zostały pod opieką nauczycieli zawodu krawiectwa, a włosy uczesały uczennice w pracowni fryzjerskiej:

- Stroje może nie są zbyt wygodne, ale mogą być inspiracją do uszycia prawdziwych ubrań - mówiły.

Sukienki nawiązywały krojem do eleganckich ubrań wieczorowych, a dodatki to np. kolia z folii bąbelkowej czy kapelusz odrobiony łyżeczkami jednorazowymi.

Uzupełnieniem pokazu był poczęstunek wykonany przez uczniów klasy gastronomicznej na którym zaserwowano potrawy z warzyw.

Reklama