Egzamin z polskiego wcale nie był łatwy [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Data publikacji: 25.05.2021 15:58
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.05.2021 Kielce. Egzamin ósmoklasisty. SP 19

25.05.2021 Kielce. Egzamin ósmoklasisty. SP 19
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

To nie był łatwy arkusz – tak Elżbieta Sornat, doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach ocenia egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak tłumaczy, pierwsza część zadań była łatwiejsza i większość uczniów powinna na nie bez problemu odpowiedzieć.

- W pierwszej części pojawił się „Pan Tadeusz”, lektura nielubiana przez uczniów, ale bardzo dobrze i szczegółowo omawiana przez nauczycieli. Myślę, że z tą częścią dzieci sobie poradziły, chociaż uczniowie wychodzili z egzaminu i nie do końca wszyscy byli zadowoleni – mówi Elżbieta Sornat.

Dużo trudniejsza była druga część arkusza, w której uczniowie rozwiązywali zadania oparte na tekście Tadeusza Płużańskiego „Przyjaciel mądrości”. Zdaniem Elżbiety Sornat, tekst był trudny.

- Uczniowie mówili, że mieli dużo wątpliwości przy odpowiadaniu na pytania. Poza tym bardzo dużo problemów mieli ósmoklasiści z zadaniem, gdzie trzeba było określić czy wyraz „korzystny” jest to przymiotnik, czy imiesłów – mówi doradca metodyczny.

Elżbieta Sornat uważa, że w tym roku uczniowie nie powinni mieć problemów z pracą pisemną. Temat rozprawki, czyli "W trudnej sytuacji, człowiek poznaje siebie", był przyjazny, a ósmoklasiści, którzy rozprawek nie lubią, mogli zdecydować się na opowiadanie.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – ARKUSZE EGZAMINACYJNE

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – JĘZYK POLSKI [POBIERZ ARKUSZ EGZAMINACYJNY]

Arkusz egzaminacyjny rozwiązali dla Radia Kielce kieleccy nauczyciele: Marzena Walczak -  Szkoła Podstawowa nr 8, Elżbieta Sornat - Szkoła Podstawowa nr 20 oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Marcin Dzikowski - Szkoła Podstawowa nr 20

Reklama