Egzaminy ósmoklasisty. Z powodu pandemii będą nieco łatwiejsze niż w latach ubiegłych

Data publikacji: 24.05.2021 13:53
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.05.2021 Kielce. Egzamin ósmoklasisty. SP 19

25.05.2021 Kielce. Egzamin ósmoklasisty. SP 19
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

We wtorek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty, które potrwają trzy dni. O godzinie 9.00 rozpocznie się sprawdzian z języka polskiego. Na rozwiązanie arkusza uczniowie będą mieli 120 minut.

Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi mówi, że w województwie świętokrzyskim do egzaminów ósmoklasisty może przystąpić 10 339 uczniów.

- W tym roku egzamin jest przeprowadzany wyjątkowo w oparciu o wymagania egzaminacyjne, które są troszeczkę uproszczone w stosunku do wymagań wynikających z podstawy programowej. To oznacza, że nie wszystkie zagadnienia, które pojawiały się w podstawach programowych w klasach 1-8 znajdą się na egzaminie - zapowiada Marek Szymański.

Uproszczenie wynika z nauki zdalnej, która zdaniem resortu edukacji i nauki, utrudniła ósmoklasistom przygotowania do egzaminu. Jak tłumaczy dyrektor Łódzkiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, przystąpienie do egzaminu jest obowiązkowe, ale nie da się go nie zdać.

- Egzamin ósmoklasisty pełni kilka funkcji. Jego wyniki służą rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, ale dla szkół i systemu oświaty bardzo istotna jest również funkcja diagnostyczna - mówi Marek Szymański.

W środę ósmoklasiści będą zdawali matematykę, natomiast w czwartek język obcy. Ponad 98 proc. uczniów ze świętokrzyskiego wybrało język angielski.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty młodzi ludzie otrzymają 9 lipca.

Ósmoklasisto!

Chcesz się dowiedzieć, czy poprawnie rozwiązałeś test? Zajrzyj na radio.kielce.pl - od wtorku (25 maja) do czwartku (27 maja) tuż po zakończeniu egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego na radio.kielce.pl będziemy publikować arkusze testowe i rozwiązania. Ósmoklasisto - zajrzyj na radio.kielce.pl i przekonaj się, jak zdałeś egzamin.

Reklama