Ekolodzy już nie blokują budowy obwodnicy Radkowic

Data publikacji: 30.03.2021 15:46
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.03.2021. Radkowice. Droga wojewódzka nr 763 Chęciny - Morawica

22.03.2021. Radkowice. Droga wojewódzka nr 763 Chęciny - Morawica
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Coraz bliżej budowy obwodnicy Brzezin i Radkowic. Dziś marszałek województwa Andrzej Bętkowski spotkał się z burmistrzami Morawicy oraz Chęcin, czyli dwóch gmin, przez które ma przebiegać droga.

Jak informowało kilka dni temu Radio Kielce, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podjął pozytywną decyzję w sprawie inwestycji, którą wcześniej blokował protest organizacji ekologicznych.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin mówi, że dzisiejsze spotkanie miało na celu ustalenie dalszych działań w sprawie budowy obwodnicy.

- Bardzo nas ucieszyło stanowisko pana marszałka, który widzi potrzebę rozpoczęcia jak najszybszych działań zmierzających do ogłoszenia przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej inwestycji. Dokumentacja jest niezbędna do rozpoczęcia budowy - informuje Robert Jaworski.

W spotkaniu uczestniczył Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który od lat wspiera mieszkańców Brzezin i Radkowic w sprawie obwodnicy. Jak podkreśla parlamentarzysta, trzeba iść za ciosem i jak najszybciej doprowadzić do rozpoczęcia budowy. Ma to znaczenie nie tylko dla mieszkańców, ale dla całego środowiska przyrodniczego.

- Samochody nawet te najcięższe, jeśli jadą, nie zatrzymują się, są znacznie mniej destrukcyjne dla środowiska, niż teraz, kiedy jest mnóstwo zakrętów, a ruch jest rwany. Mówimy o kilkunastu tysiącach samochodów na dobę. To jest naprawdę przerażające i daje do myślenia - podkreśla senator.

Koszty dokumentacji szacowane są na około 3-4 mln zł, natomiast sama inwestycja, to wydatki rzędu 200 mln zł. Samorząd województwa nie ma aż takich pieniędzy, jednak Krzysztof Słoń podkreśla, że obecnie jest dużo możliwości zdobycia dofinansowania do budowy obwodnic. Źródłem mogą być pieniądze unijne. Na przykład te, które przeznaczone są na wyrównywanie szans krajów unijnych, ewentualnie środki, które zostaną przyznane Polsce w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Reklama