Ekologiczne autobusy miejskie będą jeździć po Sandomierzu

Data publikacji: 26.06.2020 15:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2020. Sandomierz. Podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji w ramach projektu „Transport miejski przyjazny środowisku”. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kwitek - poseł PiS, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego

26.06.2020. Sandomierz. Podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji w ramach projektu „Transport miejski przyjazny środowisku”. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kwitek - poseł PiS, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Sandomierz będzie mieć nowe, niskoemisyjne miejskie autobusy, które zastąpią wysłużone, 20-letnie pojazdy.

Burmistrz Marcin Marzec i marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podpisali umowę o dofinansowaniu tej inwestycji w ramach projektu „Transport miejski przyjazny środowisku”. Całkowity koszt to prawie 9 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO wyniesie 6,5 mln zł.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że cieszy się, iż w tak trudnym ekonomicznie czasie udało się otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 85 proc. W skompletowaniu wkładu własnego gminie pomoże miejska spółka, czyli Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, w ramach którego działa Zakład Transportu Miejskiego.

Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego stwierdził, że to ważne, aby takie miasto jak Sandomierz znane z historii i zabytków miało nowoczesny tabor, ponieważ działa to również wizerunkowo.

Marek Jońca członek zarządu województwa świętokrzyskiego zwrócił uwagę na aspekt ekologiczny. Dzięki nowym autobusom, 22 tony spalin rocznie zostanie wyeliminowanych ze środowiska, to także usprawnienie przewozów i komfort. Marszałek Jońca przypomniał, że miejskie autobusy przewożą do centrum turystów przyjeżdżających na dworzec PKP pociągami. Jest to odległość 6 km. Po wymianie taboru oprócz mieszkańców poprawę warunków odczują nie tylko sandomierzanie, ale także mieszkańcy innych części Polski.

Poseł PiS Marek Kwitek wyraził nadzieję, że nowy, ekologiczny tabor będzie impulsem do przywrócenia dawnych linii komunikacyjnych, które łączyły Sandomierz np. z Zawichostem i Klimontowem. Są to odległości od kilkunastu do 20 km. Zdaniem posła, Sandomierz powinien spełniać rolę ośrodka ponad lokalnego, a ponadto odnowienie tych przejazdów będzie również działaniem, które zmniejszy wykluczenie komunikacyjne w tej części regionu.

Piotr Sołtyk, prezes PGKiM W Sandomierzu stwierdził, że dla komunikacji miejskiej w Sandomierzu ten projekt to jest być, albo nie być. Tabor jest już bardzo zniszczony i awaryjny, a nowe autobusy w znacznym stopniu poprawią komfort jazdy dla pasażerów. Będą mieć klimatyzację, a także wyświetlacze informujące o następnym przystanku i ulicy. Na wyposażeniu będzie również informacja turystyczna, czyli multimedia, dzięki którym można będzie dowiedzieć się czegoś o mieście, zabytkach i innych atrakcjach. W ramach tego samego projektu odnowione zostaną przystanki autobusowe.

Nowe autobusy po ulicach Sandomierza będą jeździć za rok. Będzie ich sześć.

Rocznie komunikacja miejska w Sandomierzu przewozi około 1 mln pasażerów. Wykonywanych jest 490 tys. tzw. wozokilometrów.

26.06.2020. Sandomierz. Podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji w ramach projektu „Transport miejski przyjazny środowisku”. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kwitek - poseł PiS, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama