Eksponaty skarżyskiego muzeum otrzymają „drugie życie” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Data publikacji: 21.09.2020 13:35
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.09.2020 Skarżysko. Muzeum im. Orła Białego. Wyrzutnia rakiet 2P19 SCUD-A

21.09.2020 Skarżysko. Muzeum im. Orła Białego. Wyrzutnia rakiet 2P19 SCUD-A
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rakietnice stojące na placu Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku przechodzą renowację. Większość eksponatów na placu to podarunek od Wojska Polskiego, część to wykopaliska i dary. W znacznej części znajdują się na zewnątrz, dlatego potrzebna jest ich stała konserwacja.

- W tym roku prace skupiają się na pięciu wyrzutniach rakietowych. Pierwsza jest Łuna, później Sobka. Łącznie odnowionych zostanie pięć wyrzutni rakiet - mówi zastępca dyrektora, Robert Bodo.

Renowację przeprowadzają pracownicy muzeum.

- Najpierw obiekt trzeba wyczyścić, wypiaskować i po dwa razy pomalować farbą podkładową i zewnętrzną. Koszt odnowienia jednej rakietnicy to 3 tys. zł - dodaje.

- Dotychczas ponad 80 obiektów na placu zostało odnowionych rękami pracowników. W planie jest renowacja samolotów - informuje dyrektor Muzeum Grzegorz Bień. W tym przypadku potrzebna będzie pomoc specjalistów z Dęblina.

- Poza renowacją zewnętrzną chcielibyśmy odnowić również wnętrze jednego samolotu tak, aby można było siąść za sterem i poznać wnętrze maszyny - zaznaczył.

Tu potrzebne są jednak znacznie większe środki. Szacunkowo renowacja zewnętrzna to 35 tys. zł, a na odnowienie kokpitu potrzeba 20 tys. zł, a samolotów na placu jest 10. To kwoty przekraczające muzealny budżet, dlatego placówka będzie szukała środków zewnętrznych na te prace. Jednym z pomysłów jest znalezienie sponsorów, którzy będą się opiekowali danym obiektem.

Reklama