Elektryczny autobus będzie woził dzieci i seniorów

Data publikacji: 13.04.2021 10:32
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Elektryczny autobus będzie woził dzieci z gminy Skalbmierz do tamtejszej szkoły podstawowej. Na ten cel samorząd pozyskał 80 proc. dofinansowania.

Gmina znalazła się wśród 20 samorządów w Polsce, które uzyskały dofinansowanie na zakup ekologicznego pojazdu.

- Złożony przez nas wniosek zdobył najwięcej punktów w skali całego kraju - podkreśla Marek Juszczyk, burmistrz Skalbmierza. - Pozyskaliśmy dwa mln zł dofinansowania na zakup nowego elektrycznego autobusu szkolnego, budowę infrastruktury do jego ładowania oraz na przeszkolenie kierowców. Po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przystąpimy do przetargu związanego z zakupem pojazdu - zaznacza.

Burmistrz dodaje, że w ubiegłym roku mieszkańcy mieli możliwość testowania nowego autobusu. Jest on komfortowy i przystosowany do osób niepełnosprawnych. Zabiera na pokład 49 pasażerów.

- Zakup elektrycznego pojazdu ma przede wszystkim wpłynąć na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Ekologiczna inwestycja pozwoli również ograniczyć koszty związane z dowozem uczniów - zaznacza.

Taki autobus na jednym ładowaniu może przejechać do 300 km. Stacja ładowania będzie się mieścić przy szkole podstawowej w Skalbmierzu. Pojazd ma też być do dyspozycji m.in. seniorów.

Szacowany łączny koszt zakupu autobusu i budowy stacji ładowania wynosi 2,5 mln zł. Dwa mln zł to dotacja, a brakujące 500 tys. zł gmina otrzyma w formie pożyczki.

Podobne wiadomości
Reklama