Elektryczny autobus zawiezie dzieci do szkoły

Data publikacji: 17.04.2021 15:08
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
21-letni Jelcz, którym dzieci podróżują do szkoły w gminie Działoszyce

21-letni Jelcz, którym dzieci podróżują do szkoły w gminie Działoszyce
Fot. UMiG Działoszyce

Wysłużony, 21-letni gimbus, który dotychczas woził dzieci do szkoły w gminie Działoszyce, zostanie zastąpiony nowym, elektrycznym i ekologicznym pojazdem. Działoszycki samorząd otrzymał dwa mln zł dofinansowania na zakup nowego autobusu szkolnego, a także budowę infrastruktury do jego ładowania.

- Lepszych wiadomości nie mogliśmy sobie wymarzyć – mówi Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc.

Jak już informowało Radio Kielce, w ubiegłym roku Działoszyce złożyły wniosek do programu „Kangur - Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. Znalazły się wśród 20 gmin w kraju, które otrzymały 80-procentowe wsparcie z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stanisław Porada podkreśla, że nowy autobus to duża oszczędność dla gminy, ale i inwestycja przyjazna środowisku, bowiem pojazd wystarczy naładować, żeby był użyteczny.

- Na jednym ładowaniu może przejechać ok. 350 kilometrów. Zabiera na pokład 49 pasażerów. Stacja ładowania będzie się znajdowała przy szkole. Dołożymy jeszcze tylko więcej paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu będziemy mieli w praktyce darmowy dojazd dzieci do szkoły – zaznacza burmistrz.

Inwestycja w ekologiczny autobus to koszt dwóch i pół mln zł. Brakujące 500 tys. zł Działoszyce pozyskają w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Reklama