Elementy odblaskowe niezbędne na drodze!

Data publikacji: 18.09.2020 13:00
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2020. Kielce. Rozdawanie odblasków

18.09.2020. Kielce. Rozdawanie odblasków
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jeden odblask może uratować nasze życie - przypomina świętokrzyska policja, która dziś z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Radiem Kielce rozdawała opaski przed galerią Korona w Kielcach. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przechodniów.

- Jestem kierowcą, ale także i pieszym, dlatego zwracam uwagę na odblaski. Uważam, że przy tak dużym natężeniu ruchu pojazdów, jaki mamy obecnie, warto inwestować w tego typu zabezpieczenia - twierdzi pan Adrian, który przyprowadził na spotkanie z policjantami także syna Adama.

Z kolei Michał i Bartek, którzy dziś dostali odblaskowe opaski zauważają, że dzięki temu elementowi będą lepiej widoczni na przykład dla kierowcy, który wyjedzie zza zakrętu.

Młodszy aspirant Joanna Żelezik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przypomina, że piesi są nazywani niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

- Nie bez przyczyny. Kierowca i pasażerowie są chronieni przez całą karoserię pojazdu. W samochodzie jest także szereg zabezpieczeń, takich jak pasy czy poduszki powietrze. Natomiast pieszy ma na sobie tylko ubranie - zauważa.

Sierżant sztabowy Rafał Maziejuk z zespołu medycznego dodaje, że zawsze, gdy jesteśmy świadkami wypadku w pierwszej kolejności powinniśmy się opanować i pomyśleć o sobie, czy miejsce, w którym jesteśmy jest dla nas bezpieczne.

- Jeżeli nam się coś stanie, to prawdopodobnie nie będzie miał kto pomóc - zauważa.

Potem trzeba zadzwonić na numer alarmowy 112 i przekazać wszystkie niezbędne informacje m.in. gdzie doszło do zdarzenia oraz jaka jest liczba osób poszkodowanych. Ponadto trzeba opisać co się stało. Należy zabezpieczyć miejsce m.in. poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego.

Podkomisarz Mariusz Bednarski informuje, że dzisiejsza akcja związana była z Europejskim Tygodniem Mobilności. Mundurowi rozmawiali z pieszymi na temat tego, jak prawidłowo zakładać odblaski oraz przypominali, aby zawsze byli czujni, gdy wchodzą na przejście bądź idą poboczem.

Zgodnie z prawem elementy odblaskowe są obowiązkowym wyposażeniem pieszych po zmroku na terenie niezabudowanym, jednak policja radzi aby mieć je zawieszone zawsze. 

Od początku roku w województwie świętokrzyskim doszło do 550 wypadków, w których zginęło 57 osób.

Reklama