Elitarna klasa powstaje w Ostrowcu. Będą kształcili się cyberspecjaliści

Data publikacji: 07.07.2020 12:26
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.07.2020. Ostrowiec Św. Na zdjęciu (od lewej): Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Małgorzata Górecka-Smolińska - dyrektor II LO im. Joachima Chreptowicza

07.07.2020. Ostrowiec Św. Na zdjęciu (od lewej): Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Małgorzata Górecka-Smolińska - dyrektor II LO im. Joachima Chreptowicza
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ma szkolić specjalistów od cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Św. powstanie klasa o takim profilu. Jej uczniowie będą kształcić się pod okiem Ministerstwa Obrony Narodowej. Takich klas w całej Polsce powstanie 16.

Jak informuje Małgorzata Górecka-Smolińska, dyrektor „Chreptowicza”, utworzenie klasy jest możliwe dzięki uczestnictwu w projekcie „CYBER.MIL z klasą”. Jak podkreśla dyrektor, klasa będzie elitarna. Podczas rekrutacji będzie się liczył egzamin ósmoklasisty, ale także oceny z fizyki, matematyki, informatyki i języka angielskiego, które muszą być co najmniej dobre. Wśród przedmiotów będą zagadnienia z szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa ale i kryptografii.

– Do klasy będzie można przyjąć 15 uczniów, którzy na etapie rekrutacyjnym zdobędą 150 punktów – informuje Małgorzata Górecka-Smolińska. Dofinansowanie MON oraz wkład własny starostwa powiatowego to łącznie 200 tys. złotych. Pieniądze pozwolą na zakup niezbędnego sprzętu informatycznego, a także na zatrudnienie specjalistycznej kadry, m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej, czy Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie.

– Jeśli po ukończeniu tej klasy absolwenci będą mieć ochotę po ukończeniu studiów stać się zawodowym żołnierzem, to będą mieli do tego pełne prawo – wyjaśnia Małgorzata Górecka-Smolińska. Klasa przygotowuje do służby w wojsku i pracy w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak podkreśla, że II LO jest jednym z najlepszych w regionie. Podkreśla, że utworzenie takiej elitarnej klasy możliwe jest także dzięki wcześniejszej działalności szkoły, która kształci w klasach z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką.

Klasa zacznie funkcjonować od 1 września 2021 roku.

07.07.2020. Ostrowiec Św. II LO im. Joachima ChreptowiczaFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama