Elitarna szkoła czeka na studentów

Data publikacji: 14.07.2020 16:52
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Fot. www.gov.pl

Średnio 10 kandydatów z województwa świętokrzyskiego stara się rocznie dostać do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Placówka chce zwiększyć tę liczbę. Jak mówi Wojciech Federczyk, dyrektor szkoły, kształcenie jest bezpłatne, a co więcej każdy słuchacz otrzymuje stypendium w wysokości 3,3 tys. brutto miesięcznie.

- Program kształcenia jest adresowany do osób, które ukończyły już studia magisterskie i nie mają więcej niż 32 lata. Podczas półtorarocznej nauki skupiamy się na umiejętnościach praktycznych potrzebnych do przyszłej pracy w administracji publicznej – informuje Wojciech Federczyk.

Podczas naboru nie ma znaczenia, jaki kierunek studiów ukończyli kandydaci. Powinni mieć jednak pewną wiedzę na temat administracji państwowej. Formularz zgłoszeniowy kandydaci znajdą na stronie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w zakładce: rekrutacja.

– Do 14 sierpnia można się rejestrować, pod koniec sierpnia jest pierwsza część egzaminów. Będą trwały też we wrześniu. W pierwszym etapie jest test wiedzy o państwie, administracji, zjawiskach współczesnych, ale też test sprawdzający umiejętności analityczne i logiczne myślenie oraz egzamin językowy – mówi dyrektor.

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej jest placówką podległą rządowi, a jej zadaniem jest kształcenie kadr dla ministerstw, ambasad i urzędów publicznych. Nauka odbywa się stacjonarnie, duża jej część to zajęcia praktyczne, na przykład staże w urzędach centralnych.

Wśród absolwentów szkoły są między innymi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Elżbieta Bieńkowska, była komisarz Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego i usług.

Reklama