Elżbieta Śreniawska nie jest już prezesem MPK Kielce

Data publikacji: 06.07.2021 16:53 / Data aktualizacji: 06.07.2021 17:28
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 25.10.2019. Podpisanie umów na projekty edukacyjne i zdrowotne. Na zdjęciu: Elżbieta Śreniawska - Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach

Kielce. 25.10.2019. Podpisanie umów na projekty edukacyjne i zdrowotne. Na zdjęciu: Elżbieta Śreniawska - Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Rada nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach odwołała Elżbietę Śreniawską we wtorek (6 lipca) z funkcji prezesa spółki - poinformował Radio Kielce Piotr Rogula, przedstawiciel rady.

Wcześniej Elżbieta Śreniawska złożyła rezygnację z funkcji, ale tu pojawił się problem prawny, bo procedury przewidują w takiej sytuacji zwołanie walnego zgromadzenia wspólników.

- Aby nie narażać spółki na dodatkowe koszty w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych złożyliśmy wniosek o odwołanie pani prezes, który został przyjęty. Aby zapewnić spółce normalne funkcjonowanie rada nadzorcza odwołała z urlopu prokurenta, którym jest główna księgowa spółki  - wyjaśnia  przedstawiciel miasta w radzie nadzorczej.

Piotr Rogula zgłosił też wniosek o ogłoszenie konkursu na nowego prezesa. Nie został jednak przyjęty.

Bogdan Latosiński, przewodniczący związku zawodowego w MPK, zapewnił, że kandydatura nowego prezesa zostanie wyłoniona w ciągu tygodnia i przedstawiona do zaopiniowania prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie. Miasto Kielce ma 33 proc. udziałów w spółce MPK.

Rada nadzorcza nie rozwiązała jednak stosunku pracy z Elżbietą Śreniawską za porozumieniem stron, ale przyjęła jej wniosek o urlop. 

Piotr Rogula podkreśla, że spółka pracownicza, która zatrudnia 600 osób jest w dobrej kondycji finansowej. Za ubiegły rok mimo ograniczeń pandemicznym wypracowała ponad milion złotych zysku. 

Nowy zarząd MPK ma być znany w ciągu dwóch tygodni. 

Przypomnijmy, w piątek Elżbieta Śreniawska została członkiem Rady Nadzorczej MESKO w Skarżysku-Kamiennej. Została także wybrana przez radę nadzorczą na prezesa zarządu MESKO S.A. nowej kadencji, która rozpocznie się z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki, które ma zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2020 rok. Posiedzenia można się spodziewać około 25 lipca.

Elżbieta Śreniawska od 26 czerwca tego roku pełniła funkcję prezesa MPK w Kielcach. Była to jej kolejna kadencja na tym stanowisku.

Poniżej prezentujemy oświadczenie Bogdana Latosińskiego - przewodniczący RN KASP sp. o o, większościowego udziałowca MPK Kielce.

Reklama