Energetycy będą protestowali. Znamy termin

Data publikacji: 26.05.2021 15:19
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Elektrownia Połaniec

Elektrownia Połaniec
Fot. Włodzimierz Batóg / Radio Kielce /

Decyzję o podjęciu czynnej akcji protestacyjnej podjęła Rada Krajowa Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność", która obradowała w Enea Elektrowni Połaniec. Związkowcy chcą zaprotestować przeciwko brakowi konsultacji w sprawie procesu transformacji polskiej energetyki. Energetycy zapowiadają, że wyjdą na ulice Warszawy 9 czerwca br.

Jak informuje Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, związkowcy nie znają planów dotyczących ich branży.

- Ktoś pokazał jakieś slajdy, że ma powstać jeden podmiot, do którego prawdopodobnie mają być przeniesione wszystkie elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego, ale nie ma żadnych szczegółów finasowania tego podmiotu, ani na jakich zasadach byliby tam przenoszeni ludzie. Nie znamy warunków zatrudnienia, nie wiemy, czy będą respektowane układy zbiorowe pracy – powiedział Jarosław Grzesik.

Związkowcy niepokoją się możliwą ich zdaniem utraty bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej Polski.

- Podjęto już decyzje o transformacji polskiej energetyki, ale ma to polegać na tym, że będą likwidowane elektrownie oparte na węglu kamiennym i brunatnym, będzie likwidowane górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, a w ślad za tym deklaruje się powstanie odnawialnych źródeł energii: wiatraków na morzu i paneli fotowoltaicznych, ale wiadomo, że to w pełni nie zabezpieczy potrzeb i dojdzie do zachwiania całego systemu energetycznego. Elektrownia jądrowa też jest wyłącznie w sferze planów. Nie mamy jeszcze na co zamieniać, ale chcemy już likwidować to, co mamy – podkreślił Jarosław Grzesik.

Akcja protestacyjna w stolicy odbywać się będzie przed budynkiem delegatury Komisji Europejskiej, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii oraz przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Podobne wiadomości
Reklama