Episkopat wydał ostateczne decyzje w sprawie Bożego Ciała

Data publikacji: 06.06.2020 11:24
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Są ostateczne decyzje w sprawie procesji Bożego Ciała. Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, wskazania na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów wydała Konferencja Episkopatu Polski.

Wynika z nich, że podczas procesji nie obowiązuje limit 150 osób, może w niej uczestniczyć dowolna liczba wiernych. Mają oni jednak obowiązek zakrywania ust i nosa lub zachowania minimum dwumetrowej odległości od innych. W związku z tym, biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz dopuścił organizowanie procesji poza terenem kościelnym z zachowaniem wszystkich norm sanitarnych.

- Ważną kwestią jest jednak skonsultowanie procesji z policją i powiatowym inspektorem sanitarnym, ponieważ w różnych częściach diecezji sytuacja epidemiczna kształtuje się inaczej - wyjaśnia.

Także diecezja kielecka dopuszcza możliwość zorganizowania procesji ulicami miast i wsi w sytuacji, gdy proboszcz danej parafii uzyska zgodę władz lokalnych na jej organizację i wytyczne służb sanitarnych do bezpiecznego jej przeprowadzenia. W przeciwnym wypadku, cztery ołtarze zostaną zbudowane wokół kościołów i to tam odbędą się procesje.

W Kielcach główne obchody uroczystości Bożego Ciała pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego odbędą się w kościele św. Wojciecha o 9.30. Procesja prawdopodobnie przejdzie wyłącznie wokół świątyni. Z kolei w Sandomierzu procesja parafii katedralnej, według wstępnych ustaleń, ma przejść ulicą Mariacką do rynku starego miasta i wrócić tą samą drogą do katedry. Tam zaplanowano jeden z ołtarzy, a kolejne przy Kurii Diecezjalnej, obok figury Matki Bożej w sąsiedztwie Ratusza i przed Domem Katolickim.

W stanowisku Konferencji Episkopatu Polski przypomniano też zasady obowiązujące wewnątrz kościołów - nie obowiązuje limit osób, a uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie dotyczy to jedynie osób sprawujących kult religijny. Wiernych w świątyniach nie dotyczy także obowiązek zachowania odległości 2 metrów między osobami, choć jeśli jest to możliwe, należy utrzymywać dystans społeczny ze względów bezpieczeństwa sanitarnego.

Reklama