Etiuda znika, będzie Browar. Jak wygląda nowe ostrowieckie kino? [ZDJĘCIA, FILM]

Data publikacji: 10.12.2020 16:58
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.12.2020. Ostrowiec Św. Nowa sala kinowa

10.12.2020. Ostrowiec Św. Nowa sala kinowa
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Miało być tylko tymczasowe, tymczasem okazuje się być jednym z najlepiej wyposażonych w kraju. Mowa o kinie, które powstało w Ostrowieckim Browarze Kultury na czas remontu starej siedziby kina Etiuda. Nowa sala dla miłośników filmu jest już gotowa, teraz czeka na zniesienie obostrzeń sanitarnych.

Na widzów czeka m.in. ogromny ekran, czeskiej produkcji. Jak mówi Waldemar Włodarczyk, kierownik kina ma on 13 na 5,4 metra. Ważne są też fotele, bo widzowie zwracają uwagę na czym siedzą – mówi Waldemar Włodarczyk. Siedziska wykonała znana hiszpańska firma, która wyposaża multipleksy. 120 foteli zostało pozyskanych z jednego z kin na Śląsku. Zostały jednak odmalowane i mają nową tapicerkę.

Efektu dodaje dopracowane nagłośnienie. Jacek Kowalczyk, dyrektor centrum kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że zastosowano wiele trików, aby zawalczyć o dobrą jakość dźwięku. Pomogły m.in. fugi między cegłami. Głośniki basowe umieszczono za ekranem. Aby wygłuszyć salę zakupiono specjalną francuską wykładzinę i osłony na okna, które są niepalne.

Ponieważ sala nie była zaplanowana na potrzeby kina, trzeba było wybudować całkowicie od podstaw pochyłą widownię.

Jacek Kowalczyk mówi, że to wszystko po wyprowadzce kina do  wyremontowanego budynku przy Alei 3 Maja zostanie w browarze. Łącznie z rzutnikiem, który został przeniesiony z budynku dawnego ZDK.

Przystosowanie sali kosztowało 450 tys. zł. Prezydent Jarosław Górczyński uważa, że ta kwota na stworzenie kina nie jest wygórowana. Dodaje także śmiało, że w tej części Polski to najlepsza sala kinowa.

Kinowa sala w browarze będzie służyć także koncertom i wydarzeniom artystycznym. W najbliższych dniach przed ekranem zostanie zamontowana niewielka scena, która może służyć występom.

W związku z obostrzeniami, które nadal nałożone są na instytucje kultury, kino rozpocznie funkcjonowanie dopiero w przyszłym roku.

Reklama