Europejskie Dni Dziedzictwa w Wąchocku w ograniczonej formie

Data publikacji: 26.09.2020 15:20
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2020 Wąchock. Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w opactwie ojców cystersów. Przemawia: Paweł Kołodziejski - dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

26.09.2020 Wąchock. Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w opactwie ojców cystersów. Przemawia: Paweł Kołodziejski - dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Opactwo ojców cystersów w Wąchocku od lat jest gospodarzem wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku ze względu na koronawirusa, spotkanie odbyło się w ograniczonej formie.

- Od 8 lat w romańskim opactwie odbywał się piknik historyczny pod tytułem „Mnisi i hutnicy”. Jego celem było pokazanie wkładu „szarych mnichów” w rozwój przemysłu na tym terenie - przypomina dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki, Paweł Kołodziejski.

Placówka od dawna współpracuje z opactwem, dlatego muzealnicy tu właśnie organizują spotkania w ramach EDD.

26.09.2020 Wąchock. Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w opactwie ojców cystersówFot. Anna Głąb / Radio Kielce

- Poza dziedzictwem hutniczym i religijnym spotkania były okazją do pokazania rzemiosł i codzienności sprzed lat - przypomina opat wąchockiej wspólnoty, ojciec Eugeniusz Augustyn. Można było zobaczyć, jak się piecze chleb, wyrabia przedmioty użytkowe, a nawet pisze gęsim piórem.

- To wpisuje się w naszą regułę, aby każde opactwo było samowystarczalne, miało młyn, stawy, gospodarstwo, a nadwyżkę przekazywało okolicznym mieszkańcom, ale po cenach niższych niż obowiązujące na rynku - dodaje.

Z czasem coroczne spotkanie wzbogacało się o kolejne elementy. Przykładem może być pokaz ceremonii obłóczyn, która u cystersów odbywa bez udziału gości. Nie przyjeżdża nawet rodzina nowicjusza. Inscenizacja uchylała rąbka zakonnej liturgii.

Wioletta Sobieraj, wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki, nie miała wątpliwości, że właśnie opactwo w Wąchocku jest tym najważniejszym miejscem, które stanowi o dziedzictwie regionu i kraju.

26.09.2020 Wąchock. Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w opactwie ojców cystersów. Przemawia: Paweł Kołodziejski - dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w StarachowicachFot. Anna Głąb / Radio Kielce

- To perła architektoniczna i historyczna. Udało nam się połączyć przechowywane przez muzeum dziedzictwo przemysłowe z duchowym. Powstała pętla historyczna łącząca Starachowice i Wąchock - powiedziała.

Kolejnym elementem współpracy jest wspólny bilet na zwiedzanie MPiT i klasztoru.

W tym roku nie było pikniku, ale w Sali Benedykta odbył się cykl wykładów przypominających wkład cystersów w rozwój okolicy.

Reklama