Europoseł Tarczyński: „to wierzchołek góry lodowej. Amber Gold to przy tym przedszkole”

Data publikacji: 18.10.2020 13:17
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Program

Program "Woronicza 17" w TVP Info
Fot. TVP Info

- Ten proces będzie wierzchołkiem góry lodowej. Amber Gold przy tym co teraz się dzieje to jest przedszkole - stwierdził w programie Woronicza 17 na antenie TVP Info Dominik Tarczyński.

Świętokrzyski europoseł Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób komentował zarzuty, jakie prokuratura postawiła adwokatowi Romanowi Giertychowi i biznesmenowi Ryszardowi Krauze, którzy wraz z 10 innymi osobami są podejrzani o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie 92 mln zł z giełdowej spółki Polnord.

Europoseł Dominik Tarczyński stwierdził, że fakt zastosowania wobec Romana Giertycha innych środków zapobiegawczych niż tymczasowy areszt nie oznacza, że jest niewinny.

- Nie jest tak, że prokuratura nie ma dowodów, że one zostały obalone. Nie jest tak, że proces się zakończył, bo on się jeszcze nie rozpoczął. Ten proces będzie wierzchołkiem góry lodowej. Amber Gold przy was, przy tym co teraz się dzieje to jest przedszkole – dodał Dominik Tarczyński.

Zdaniem świętokrzyskiego europosła Prawa i Sprawiedliwości Roman Giertych jest pewnego rodzaju „soczewką i pryzmatem”. Jest  powiązany z tymi, którzy w latach 90-tych uwłaszczali się na majątku narodowym.

Przypomnijmy, do zatrzymania Romana Giertycha przez funkcjonariuszy CBA doszło w czwartek. Adwokat jest w grupie 12 osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków: zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej cenie niespełna 27 mln zł.

Po przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

TVP INFO. PROGRAM „WORONICZA 17” (18.10.2020)

CBA na wniosek poznańskiej prokuratury zatrzymała biznesmena Ryszarda Krauze, związanego z nim adwokata Romana Giertycha i grupę osób podejrzanych o wyprowadzenie ponad 90 mln zł z jednej z firm deweloperskich. Giertych, były wicepremier, trafił do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Sąd nie zastosował aresztu. Zdaniem części opozycji sprawa ma podłoże polityczne. Przedstawiciele większości rządzącej odrzucają takie zarzuty. Syn Krauzego napadł na dziennikarza TVP, ale też nie został tymczasowo aresztowany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział weto wobec unijnego budżetu i funduszu odszkodowawczego po koronawirusie, jeśli Unia Europejska wprowadzi zasadę wypłatę funduszy od zasady praworządności. Jak to wpłynie na relację naszego kraju z UE? W ostatnich dniach padają rekordy w zachorowań na koronawirusa. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia epidemiologiczne. Czy jest pomysł na wyjście z kryzysowej sytuacji? Gośćmi programu są Anna Maria Żukowska (SLD), Jarosław Urbaniak (PO), Dominik Tarczyński (PiS) i Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta).

OGLĄDAJ W TVP INFO

 

Reklama