Fala wezbraniowa na Wiśle. Strażacy w ciągłej gotowości

Data publikacji: 21.05.2021 15:10
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przez powiat sandomierski przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle. Jest płaska i nie stwarza niebezpieczeństwa.

Fala jest efektem opadów deszczu, które w ostatnich dniach wystąpiły na południu kraju. Ich wartość wynosiła nawet powyżej 100 mm w ciągu dwóch dób, czyli przekroczyły miesięczną normę opadów.

Wezbranie koncentruje się obecnie w Zawichoście, gdzie Wisła przekracza o ponad pół metra stan ostrzegawczy i ma 533 cm. Fala minęła Sandomierz, gdzie przekraczała stan ostrzegawczy o 80 cm i wynosiła prawie 500 cm. Od godziny 16.00 poziom Wisły w Sandomierzu zacznie opadać, godzinę później podobnie będzie także w Zawichoście - informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW w Krakowie.

- Sytuacja pogodowa stabilizuje się, już nie będzie tak dużych opadów, tak więc to wezbranie będzie swobodnie przemieszczać się dalej i rozpłaszczać - dodał rzecznik.

Jak informuje Magdalena Gala, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, służby terenowe Wód Polskich nie odnotowały jak dotąd żadnych podtopień, ani uszkodzeń wałów, natomiast w celu odprowadzenia wód z terenu za wałem pracują wszystkie pompownie melioracyjne.

Andrzej Włodarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu powiedział, że strażacy są w ciągłej gotowości do reagowania na ewentualne zdarzenia związane z bezpieczeństwem powodziowym.

- Wprowadziliśmy monitoring wałów przeciwpowodziowych, ale wyłącznie ze stacji meteorologicznych, bo nie ma na razie innej potrzeby - dodał.

Jutro koło południa, Wisła w Zawichoście będzie poniżej stanu ostrzegawczego.

adv adv
Wiadomości
Reklama