Festiwal „Alleluja, czyli Happy Day” upamiętni ważne wydarzenia

Data publikacji: 12.08.2020 18:07
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
05.08.2020. Kielce. Koncert

05.08.2020. Kielce. Koncert "Alleluja, czyli Happy Day"
Fot. Agencja Kuman Team

Uczczenie 100-lecia urodzin Jana Pawła II, 100-lecia Cudu nad Wisłą oraz 850-lecia Bazyliki Katedralnej - to założenie V Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja, czyli Happy Day”.

Jest to cykliczne wydarzenie, które powstało pięć lat temu z okazji Światowych Dni Młodzieży, które wtedy odbywały się w Polsce. Prezentuje muzykę chrześcijańską w rożnych gatunkach muzycznych: od popu, przez rock, hip hop, a nawet heavy metal.

W tym roku festiwal odbył się nie w Amfiteatrze Kadzielnia, ale w kieleckiej bazylice katedralnej. Koncert został nagrany i będzie wyemitowany w internecie.

Jak podkreśla Leszek Kumański, twórca scenariusza i reżyser, w tym roku wydarzenie jest dedykowane trzem ważnym rocznicom: 100-leciu urodzin Jana Pawła II, 100-leciu Cudu nad Wisłą oraz 850-leciu Bazyliki Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

- Transmisja ukaże się w internecie 15 sierpnia, czyli w dniu Cudu nad Wisłą, święta Wojska Polskiego i święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a pod takim wezwaniem jest kielecka katedra - wyjaśnia.

Będzie dominowała muzyka, ale pojawią się też dodatkowe elementy.

- Podkreślamy w tym koncercie to, co dziś znaczy dla nas Jan Paweł II, jego przesłanie, ponieważ jego słowa, wygłoszone również u nas, na ziemi Krzyża Świętego, są wciąż aktualne. Ten, kto obejrzy ten koncert i wysłucha tego prezentowanego fragmentu homilii, przekona się sam, że ten przekaz jest nadal tak samo ważny dla nas i dla Europy - zauważa Leszek Kumański.

Twórca widowiska zwraca też uwagę na miejsce koncertu.

- Tak naprawdę nasza bazylika katedralna będzie głównym bohaterem tego spektaklu, jej wnętrza, freski. Myślę, że została bardzo ładnie pokazana - stwierdza.

W tej wielopłaszczyznowej opowieści rysuje się jeszcze jeden ważny wątek.

- W tle pojawia się historia ziemi świętokrzyskiej i historia żyjących tu ludzi, dla których ważne było hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” i którzy dla tych wartości żyli, a kiedy była taka potrzeba przelewali krew, a nawet oddawali swoje życie. Jest to wielki hołd dla moich rodaków z ziemi świętokrzyskiej - zaznacza Leszek Kumański.

Wystąpią artyści z regionu świętokrzyskiego - laureaci festiwali i konkursów muzycznych Maja Wojtaszek, Paulina Titkin, Karolina Latos, Lilia Kowalska, Viola Dzigman, Arkadiusz Solarz, Marcin Janaszek, Chór Garnizonowy z Kielc, kapela góralska Śleboda, świętokrzyskie zespoły ludowe - Echo Łysicy, Żeromszczyzna, Wierna Rzeka, Małogoszcz, zespół dziecięcy z Nowego Sącza Promyczki Dobra, Marzena Trzebińska i Mariusz Bednarz oraz żołnierze WOT.

W koncercie nie zabraknie wyjątkowych występów, np. wspólne wykonanie przez kapelę góralską oraz świętokrzyskie zespoły ludowe pieśni góralskiej „Syćka se Wom zycom”, którą polscy górale żegnali Jana Pawła II kończącego pielgrzymkę do Ojczyzny w 1997 roku. Swoisty artystyczny hołd zostanie również oddany patronce bazyliki katedralnej w Kielcach, Najświętszej Maryi Pannie, poprzez wykonanie pieśni „Ave Maria” Schuberta na organy i wokal.

Koncert dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”. Producent: Agencja Kuman Team oraz Fundacja Kuman Team.

Organizatorzy: Wojewódzki Dom Kultury oraz miasto Kielce. Patronat honorowy: Prymas Polski abp Wojciech Polak, biskup kielecki Jan Piotrowski, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przewodniczący sejmiku świętokrzyskiego - Andrzej Pruś.

Koncert zostanie pokazany w sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 20.10 na stronie internetowej Radia Kielce.

Reklama