Festiwal Krystyny Jamroz zbliża się wielkimi krokami [PROGRAM]

Data publikacji: 05.08.2020 13:06 / Data aktualizacji: 05.08.2020 17:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
05.08.2020. Kielce. Konferencja prasowa przed XXVI Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Na zdjęciu (od lewej): Augustyna Nowacka - dyrektor KCK, Karolina Kępczyk - dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Artur Jaroń - dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, Robert Wieczorek - Kieleckie Centrum Kultury

05.08.2020. Kielce. Konferencja prasowa przed XXVI Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Na zdjęciu (od lewej): Augustyna Nowacka - dyrektor KCK, Karolina Kępczyk - dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Artur Jaroń - dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, Robert Wieczorek - Kieleckie Centrum Kultury
Fot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Największe przeboje z opery „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego zainaugurują XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Cykl koncertów i spotkań odbędzie się w dniach 12-19 września.

- Przeniesiony z początku lata festiwal będzie odbywał się zgodnie z reżimem sanitarnym - zapewnia Artur Jaroń, dyrektor artystyczny wydarzenia. Dodaje, że imprezy na tym nie ucierpią.

- Nie możemy się doczekać, kiedy ten festiwal się zacznie. Charakter koncertów w związku z obostrzeniami sanitarnymi jest bardziej kameralny, ale to powoduje, że oferta repertuarowa się troszkę zmieniła i to wcale nie na gorszą, a momentami powiedziałbym, że bardziej ciekawą - zapewnia.

Artur Jaroń zaznacza, że odwołanie festiwalu w tym roku byłoby błędem, ponieważ zbyt długo trwała praca nad marką wydarzenia.

- Najważniejsze, że ten festiwal się odbędzie, o co czyniłem zabiegania, bo stoi za nim wiele lat naprawdę ciężkiej pracy. Pamiętam początki tego festiwalu - żeby przekonać kogoś, gdzie leży Busko, na przykład Wiesława Ochmana czy Teresę Żylis-Garę, to rzeczywiście dużo argumentów i zachęt musiało paść. Dzisiaj po wielu latach można powiedzieć, że Busko jest marką samą w sobie - tłumaczy.

Tegoroczny festiwal zainauguruje w sobotę, 12 września, wieczór poświęcony operze Giacomo Pucciniego „Madame Butterfly”, podczas którego wystąpi pochodząca z Kielc sopranistka, Joanna Woś.

Po tym występie na publiczność czekają kolejne dni pełne muzycznych wzruszeń. Wystąpią znakomici artyści - soliści i muzycy. Na festiwalowej scenie pojawią się także Krystyna Janda, która wcieli się w Marię Callas oraz zespół Raz, Dwa, Trzy.

Aż dwukrotnie na festiwalowej scenie pojawi się zespół Affabre Concinui, czyli grupa, która pokazuje niezwykłe właściwości ludzkiego głosu. Za każdym razem wystąpi w innym repertuarze. W niedzielę, 13 września, w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy wykona między innymi utwory Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, czy Wolfganga Amadeusza Mozarta, natomiast w poniedziałek, 14 września, w Kieleckim Centrum Kultury zaprezentuje „Muzyczne żarty”.

Każdy koncert będzie miał swój charakter. Nie zabraknie dzieł wybitnych, światowych i polskich kompozytorów, reprezentujących różne epoki i style. Jeden z koncertów będzie zatytułowany „Od renesansu do Ravela”. Zabrzmią też „Perły baroku i klasycyzmu”. Miłośnicy opery, operetki czy musicalu także znajdą ciekawe propozycje.

Trzy koncerty odbędą się pod patronatem wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza, w ramach projektu poświęconego Janowi Pawłowi II. Pierwszy z nich będzie gościł w kolegiacie w Wiślicy. W niedzielę, 13 września, wystąpi tu poznański zespół Affabre Concinui. W niedzielę także, ale w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie zaprezentują się Mariusz Ryś, Jerzy Mądrawski i Chór Fermata. Papieżowi zadedykowany będzie też koncert w buskim koście świętego Brata Alberta, we wtorek, 15 września. Wystąpią tu: Ewa Tracz – sopran, Jarosław Bręk – tenor, Tomasz Strahl- wiolonczela, Paweł Wróbel - organy i Jacek Rogala – dyrygent z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Świętokrzyskiej.

Oprócz uznanych artystów, będzie można posłuchać zdobywających pierwsze szlify uczniów szkół muzycznych z Buska-Zdroju i Kielc. Okazją do spotkań z artystami będą tradycyjne Kawiarenki Festiwalowe.

- Cała ta gama, paleta barw i nastrojów muzycznych może zadowolić najbardziej wytrawnych melomanów - podkreśla Artur Jaroń.

W tym roku ze względu na ograniczenia miejsc na widowni wydarzenia będą wyświetlane na telebimach w mieście oraz w niektórych sanatoriach.

Zwieńczeniem XXVI festiwalu będzie koncert pięciu tenorów, który odbędzie się w sobotę, 19 września, o godzinie 18.00. Wystąpią Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Dawid Kwieciński i Krzysztof Marciniak. Gospodarzem wieczoru będzie Artur Jaroń. Impreza odbędzie się w plenerze.

PROGRAM FESTIWALU

Reklama