Festiwal Nauki w nowej, szerszej odsłonie

Data publikacji: 14.09.2021 16:57
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Pokazy laserowe, warsztaty rozwoju osobistego, ale też sekcja serca świni - to tylko część atrakcji, które czekają uczestników Świętokrzyskiego Festiwalu Nauki. To następca Kieleckiego Festiwalu Nauki, który po raz ostatni został zorganizowany w 2015 roku. Ta finalna, jak się okazało, odsłona imprezy cieszyła się niewielkim zainteresowaniem, a atrakcji dla odwiedzających było mało. Tym razem ma być zupełnie inaczej.

Profesor Agnieszka Gałuszka, prorektor do spraw nauki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego podkreśla, że zarówno UJK, jak i współorganizująca wydarzenie Politechnika Świętokrzyska przygotowały mnóstwo ciekawych wykładów, warsztatów i pokazów nie tylko dla miłośników nauk ścisłych, ale także dla humanistów.

- Będzie na przykład wykład o historii zapachów od starożytności aż po współczesność. Na pewno zainteresuje to panie. Będą też między innymi warsztaty z nowoczesnych technik analitycznych. Będą warsztaty pisarskie. Nasi dziennikarze zaproponowali wspólne pisanie bestsellerowej powieści - mówi profesor Agnieszka Gałuszka.

Jak podkreśla prorektor, i UJK i Politechnika Świętokrzyska mają czym się chwalić. Poza tym, celem jest zainteresowanie nauką zarówno uczniów świętokrzyskich szkół, jak i dorosłych mieszkańców Kielc i regionu.

- Mamy dwie kieleckie uczelnie, gdzie nauka jest uprawniana na światowym poziomie, a nie mamy imprezy, która by promowała osiągnięcia naszych naukowców. Festiwal ma pokazać nasze sukcesy, ale przybliżyć też naukę, pokazać jak wpływa na nasze codzienne życie - tłumaczy profesor Agnieszka Gałuszka.

Świętokrzyski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 8-11 października. Wstęp jest bezpłatny. Od środy 15 września, UJK rozpocznie rekrutację szkół oraz osób indywidualnych, które chcą wziąć udział w zajęciach. Rekrutacja będzie prowadzona przez stronę internetową.

Reklama