Festiwal Ucho Igielne: muzyka Vivaldiego wybrzmiała w sandomierskiej katedrze [PROGRAM]

Data publikacji: 17.07.2021 21:29
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
17.07.2021. Sandomierz. Festiwal Muzyki klasycznej

17.07.2021. Sandomierz. Festiwal Muzyki klasycznej "Ucho Igielne". Koncert Polskiej Opery Królewskiej z Zespołem Muzyki Dawnej oraz wybitną sopranistką Anną Radziejewską
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Skupienie i ekscytacja dominowały na twarzach publiczności koncertu Polskiej Opery Królewskiej, który odbył się w bazylice katedralnej w Sandomierzu w ramach festiwalu "Ucho Igielne".

W programie znalazły się uwertury do opery, najsłynniejsze arie Vivaldiego oraz kantaty. Polska Opera Królewska wystąpiła z Zespołem Muzyki Dawnej oraz wybitną sopranistką Anną Radziejewską. Katedra po brzegi wypełniona była publicznością.

Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że bardzo cieszy się z tegorocznej edycji festiwalu „Ucho Igielne”, bo Sandomierz potrzebuje kultury, którą nazwał "innym objawieniem Pana Boga".

- Katedra jest przede wszystkim obiektem kultu, ale to również miejsce, gdzie wykonywane są utwory muzyczne - mówił. - Tu w Sandomierzu, przy katedrze była szkoła muzyczna, gdzie powstawały utwory, a więc kontynuujemy tradycję. Taki koncert we wnętrzu bazyliki uświadamia nam, jak wielkim skarbem jest katedra, i że wszyscy powinniśmy się o nią troszczyć- dodał biskup ordynariusz.

Wśród publiczności był wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który powiedział, że trudno o lepsze miejsce, niż sandomierska katedra na tak wspaniały koncert. - Świetni artyści, piękne wnętrza - mówił. Dodał, że organizatorka festiwalu, Magdalena Kusztal, znakomicie zadbała o plejadę najlepszych wykonawców, dlatego warto być na tego rodzaju wydarzeniach muzycznych.

Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu  dodała, że już w ubiegłym roku miała w planie zaprosić Polską Operę Królewską, ale dopiero teraz to się udało, dzięki wolnym terminom, będącym efektem pandemii. Zaznaczyła, że publiczność festiwalowa potrafi docenić repertuar, są to prawdziwi melomani.

Krzysztof Garstka, kierownik Zespołu Muzyki Dawnej powiedział, że katedra to niezwykłe wnętrze, jednak trudne akustycznie dla muzyków z uwagi choćby na kamienną posadzkę, która utrudnia kontakt pomiędzy instrumentami.

Uczestnicy koncertu podkreślali, że dostarczył on niezwykłych doznań. Podkreślano, że rzadko można usłyszeć tak wspaniałych artystów nie wyjeżdżając gdzieś dalej. Widzowie byli zachwyceni kunsztem wykonawców oraz tym, jak  muzyka Vivaldiego harmonizowała z zabytkowym wnętrzem katedry.

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Klasycznej „Ucho Igielne” odbędzie się 24 lipca w Domu Długosza w Sandomierzu. Wystąpi Paweł Niziołek, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, który wykona III suitę C-dur Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na flet.

Reklama