Festiwal „Ucho igielne” – piękna muzyka na dworach, zamkach i klasztorach

Data publikacji: 22.06.2021 19:42
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Festiwal „Ucho igielne”

Festiwal „Ucho igielne”
Fot.

- Rozkoszujmy się wspólnie majestatycznymi kompozycjami Jana Sebastiana Bacha, zmysłowymi pieśniami Wolfganga Amadeusza Mozarta, nostalgią wielkich synagog świata, kantatami Antonio Vivaldiego i humorem The Beatles – zachęcają organizatorzy III Festiwalu Muzyki Klasycznej „Ucho Igielne”. Pierwszy koncert odbędzie się 3 lipca.

Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala wyjaśnia, że ten festiwal był spełnieniem rodzinnych marzeń.  

- Wszyscy kochamy muzykę klasyczną, patron naszej fundacji również ją uwielbiał, szczególnie Chopina. U nas Chopina będzie mniej, ale będą wielkie nazwiska i wielkie wydarzenia, w tym również premiery. W tym festiwalowym wydaniu mamy siedem koncertów w przepięknych zabytkach naszego regionu. Najogólniej można powiedzieć, że będą to dwory, zamki i klasztory – podkreśla. 

Na początek dwór 

Pierwszy koncert, inaugurujący, odbędzie się w dworze w Śmiłowie. Został zaplanowany na sobotę, 3 lipca, na godzinę 19.00.

- Będzie to koncertowy pojedynek na dwie wiolonczele, „Pojedynek Bacha z Beatlesami”. Wystąpi świetny duet zgranych ze sobą muzyków, wiolonczelistów: Maciej Młodawski i Tomasz Pokrzywiński. Zobaczymy, kto zwycięży. Ten program jeszcze nigdzie nie był pokazywany - podkreśla Magdalena Kusztal. 

Premierowy koncert zabrzmi w mało znanym miejscu, choć o niezwykłej urodzie. 

- Przepiękny klasycystyczny dwór – mówi organizatorka. – Miejsce oddalone od Sandomierza o około 17 kilometrów. Obiekt ma rodowód sięgający schyłku XVIII wieku. Spotkał go taki los, jak większość dworów w Polsce: został ograbiony, spalony, potem zaniedbany niszczał. Natomiast teraz jest w rękach wspaniałych właścicieli, pana Andrzeja Szczerbowskiego – dodaje. 

Przy okazji koncertu zaplanowano zwiedzanie dworku, a także koktajl w ogrodzie.  

W salonie dworku w Śmiłowie znajduje się fortepian koncertowy, na którym w sobotę, 10 lipca, godzinie 18.00, w ramach festiwalu „Ucho igielne” zagra Natalia Pasiecznik. Towarzyszyć jej będzie siostra, gwiazda muzyki operowej, Olga Pasiecznik. W ich wykonaniu publiczność usłyszy pieśni Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

Chwila muzycznej zadumy 

Wcześniej, bo w niedzielę, 4 lipca, o godzinie 19.00, organizatorzy zaproszą na chwilę zadumy do pocysterskiego klasztoru w Koprzywnicy, gdzie znajduje się kościół świętego Floriana.  

Jak informuje Magdalena Kusztal, wystąpi Bastarda Trio. 

- Specjalizują się w muzyce dawnej, ale oni tę muzykę aranżują i przerabiają na zupełnie współczesne brzmienie. Ponieważ będzie to pocysterski klasztor, wieczorna pora, wiec będziemy mieć koncert „Ars morendi”, czyli sztukę dobrego umierania. Przejdziemy przez jej wszystkie etapy. Będzie narrator, który nas będzie wprowadzał w te stany kontemplacji muzycznej, momentu śmierci, żałobę, wielką ciszę, a później już wielką nadzieję, która się z tym wiąże - wymienia. 

Po koncercie, jego uczestnicy poznają historię XII-wiecznego fresku, który znajduje się w koprzywnickim klasztorze, zatytułowanego „Ars morendi”. 

Sandomierskie klimaty 

- Muzyka do zadumy i do śmiechu, okraszona melancholią synagog i żydowskim humorem – tak Magdalena Kusztal mówi już o koncercie, który odbędzie się w niedzielę, 11 lipca, o godzinie 17.00, w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu. 

W położonej na sandomierskim wzgórzu świątyni zabrzmi „Muzyka wielkich synagog świata”. Wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. 

- Wspaniali artyści, wielki chór ze świetnymi głosami, pod batutą dyrygenta obdarzonego świetnym poczuciem humoru i dystansem do otaczającego świata, Stanisława Rybarczyka – podkreśla. 

Natomiast pogodny i wesoły będzie kolejny koncert. W sobotę, 17 lipca, o godzinie 19.00, w Katedrze Sandomierskiej zabrzmi muzyka Antonio Vivaldiego. 

- Mamy to szczęście, że udało się nam zaprosić Polską Orkiestrę Królewską z Warszawy. Usłyszymy instrumenty dawne. Wystąpi też sopranistka Anna Radziejewska – mówi organizator. 

W Sandomierzu zaplanowano także wydarzenie w sobotę, 24 lipca, o godzinie 18.00. 

- Będziemy w Domu Długosza w Sandomierzu, a tak naprawdę w ogrodzie kanonika Marcina z Urzędowa. Kanonik Marcin był wielkim miłośnikiem ziół, hodował różne ich odmiany, które potem opisał w dziele „Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych”. W otoczeniu ziół i tego pięknego ogrodu słuchać będziemy muzyki Jana Sebastiana Bacha, ale w nieoczywistym wykonaniu, bo na flecie – zapowiada Magdalena Kusztal. 

Wystąpi młody muzyk, pochodzący ze Skarżyska, Paweł Niziołek. Po koncercie goście poznają tajniki ogrodu i zostaną poczęstowani lemoniadą z ziołami. 

Intrygujący finał na zamku 

Zwieńczeniem koncertowego cyklu będzie wieczorny koncert na dziedzińcu Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. W sobotę, 31 lipca, o godzinie 20.00 rozpocznie się wydarzenie pod hasłem „Opera na Zamku”.  

Największe hity operowe wykonają: Renata Drozd, Jakub Milewski i Arkadiusz Jakus, a towarzyszyć im będzie zespół Strauss Ensemble. 

Pojawią się także tancerki flamenco, a to nie koniec niespodzianek. 

Udział w koncertach jest bezpłatny. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc. 

Reklama