Festyn rodzinny w parku. Można się przekonać, jak jest być osobą niewidomą

Data publikacji: 12.06.2021 16:02
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.06.2021. Kielce. Piknik Szansa dla Niewidomych

12.06.2021. Kielce. Piknik Szansa dla Niewidomych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Festyn rodzinny trwa w parku miejskim w Kielcach. To nie tylko występy artystów, gry i zabawy. Piknik ma charakter edukacyjny. Spotkanie organizuje fundacja „Szansa dla Niewidomych”.

Jej przedstawicielka Ewa Bąk informuje, że jego głównym celem jest uświadamianie ludzi pełnosprawnych z jakimi problemami na co dzień borykają się osoby niewidome lub słabowidzące. Mieszkańcy Kielc mogą między innymi sprawdzić, jak trudno chodzi się z laską.

- Chętni mogą założyć opaskę na oczy i przejść tor. To nie jest takie proste -  zaznacza.

Organizatorzy festynu edukują mieszkańców Kielc. Przypominają m.in., że nie należy na siłę pomagać osobie niepełnosprawnej.

- Gdy zajdzie potrzeba, osoba niepełnosprawna sama poprosi o pomoc. Niespodziewane chwytanie za laskę czy rękę może być niebezpieczne, może wystraszyć i zdezorientować osobę niewidzącą - dodaje.

W parku miejskim w Kielcach swoje stoisko wystawiła m.in. Miejska Biblioteka Publiczna. Ewelina Iwan, zastępca dyrektora instytucji informuje, że atrakcje są przygotowane głównie dla dzieci, które mogą na przykład rozwiązywać zagadki. Każdy uczestnik otrzymuje kolorowankę oraz maskotkę.

Do parku przyszła Ola Dziedzic. Potwierdziła, że można tu ciekawie spędzić czas. - Można wyobrazić sobie jak to jest być osobom niewidomą, ponieważ jest przygotowany tor przeszkód. Wystarczy założyć opaskę, wziąć laskę i spróbować go pokonać - mówi.

Impreza zakończy się o godzinie 18.00.

Reklama