Figura Męki Pańskiej nie zniknie z krajobrazu Wiślicy

Data publikacji: 29.07.2021 10:50
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.02.2021 Wiślica. Figura Męki Pańskiej

28.02.2021 Wiślica. Figura Męki Pańskiej
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Wiekowe przedstawienie Męki Pańskiej z Wiślicy odzyska dawny blask. Gmina dostała 30 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację kapliczki, znajdującej się na Placu Solnym. Monument z czterech stron zawiera płaskorzeźby przedstawiające sceny Męki Pańskiej.

Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy nie kryje zadowolenia z dotacji i dziękuje za wsparcie honorowym obywatelom miasta - ministrowi Piotrowi Glińskiemu oraz posłowi Krzysztofowi Lipcowi. Dodaje, że fatalny stan monumentu grozi jego zawaleniem.

- Pieniądze z ministerstwa pozwolą na zabiegi konserwatorskie, które przywrócą pierwotny kształt tej figurze, ale również zabezpieczą ją przed warunkami atmosferycznymi i dalszymi zniszczeniami - dodaje.

Monument został wzniesiony jako symbol pamięci o ofiarach i stratach, jakie poniosła Wiślica w wyniku wojny polsko-szwedzkiej.

- To figura z drugiej połowy XVII wieku, która wpisała się w krajobraz Wiślicy wspólnie z pozostałymi pomnikami historii. Była wybudowana bezpośrednio po potopie szwedzkim, jest to obiekt, o który warto zadbać - zaznacza.

Wkrótce samorząd poprzez zamówienie publiczne będzie szukał konserwatorów, który wykonają to zadanie.

Jak informowaliśmy, na początku roku, na wniosek mieszkańców, dzięki środkom z budżetu Wiślicy wstępnie zabezpieczono figurę.

Władze gminy planują również zagospodarowanie otoczenia wokół kapliczki. Mają pojawić się nowe ławki i ogradzający ją łańcuch.

Kapliczka na słupie została wykonana z kamienia. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama