Film pokaże wojnę oczami najstarszych mieszkańców Tarłowa

Data publikacji: 13.05.2022 10:29
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Kamiński - wójt gminy Tarłów i prof. Grzegorz Berendt - p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Kamiński - wójt gminy Tarłów i prof. Grzegorz Berendt - p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Fot. Urząd Gminy Tarłów

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku kręci film dokumentalny o Tarłowie i o wojennych losach jego mieszkańców. Dotyczyć będzie głównie tego, co działo się na terenie dzisiejszej gminy Tarłów w czasie II wojny światowej.

Jak przypomina prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, zlokalizowane było tu m.in. getto żydowskie, zlikwidowane w 1942 roku. Bardzo prężnie działała także konspiracja niepodległościowa Związku Walki Zbrojnej czy Batalionów Chłopskich. Należy też pamiętać o ludziach, którzy zsyłani byli na Sybir, co wiązało się z wieloma osobistymi tragediami.

- Losy mieszkańców ziemi tarłowskiej są doskonałą egzemplifikacją tragicznych losów społeczności polskiej w latach od 1939 do 1945 roku. Traktujemy te wydarzenia jako element hekatomby, która przeszła przez nasz kraj - informuje prof. Grzegorz Berendt. Sam dyrektor rodzinnie związany jest z tymi okolicami, ponieważ stąd pochodzi jego mama, która także przeżyła w Tarłowie wojnę.

Wójt gminy Tarłów Tomasz Kamiński zdradza, że w filmie występuje sześcioro mieszkańców, którzy przeżyli wojnę. Są to osoby wiekowe, ale nadal pamiętające zdarzenia mające miejsce od 1939 roku. Nie braknie też komentarzy historyków. Poruszony zostanie wątek pochodzącego z Potoczka ppor. Stanisława Poziomka, dowódcy 304. Dywizjonu Bombowego.

- Taka inicjatywa powstała, aby nakręcić żyjących jeszcze ludzi, świadków wojny. Jak wyglądały początki wojny, jak wyglądał 1 września oczami mieszkańców - zdradza Tomasz Kamiński, który sam brał udział w nagraniach. Nie chce wiele zdradzać na temat produkcji, ale podkreśla, że zaangażowanie się gminy w ten projekt ma charakter patriotyczny. Jego zdaniem tak wygląda dzisiejszy patriotyzm, aby mówić o osobach, które walczyły za wolną Polskę, przypominać o historii.

Produkcja gotowa będzie prawdopodobnie jesienią. Wyświetli go Telewizja Polska. Wcześniej jednak uroczysta premiera będzie w Gdańsku w siedzibie muzeum, gdzie zaproszona zostanie delegacja z Tarłowa.

Ponadto muzeum przygotuje niewielką wystawę i książkę o losach tarłowskich Żydów.

Reklama