Finał „Przedwiośnia” odbędzie się na placu Artystów

Data publikacji: 13.06.2020 07:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura


Fot. mat. prasowe

154 prace 67 autorów zobaczymy pokazanych podczas wystawy pokonkursowej 43. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 2020. Jego organizatorem jest Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wręczenie nagród, połączone z otwarciem wystawy, odbędzie się 26 czerwca.

Jak wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, z powodu pandemii jurorzy oceniali wszystkie dzieła na podstawie ich fotografii.

- Poprosiliśmy artystów o przesyłanie zgłoszeń drogą elektroniczną. Otrzymywaliśmy więc reprodukcje, które były różnej jakości. Były też prace, które artyści do nas przynieśli i je też fotografowaliśmy, aby było sprawiedliwie, żeby jurorzy mieli dostęp do tych prac tylko w takiej formie. Taka ocena była trudniejsza, bo czasami w realu praca wygląda zupełnie inaczej - wyjaśniła.

Finaliści mają czas na dostarczenie prac w oryginale do 14 czerwca, natomiast nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 26 czerwca, podczas uroczystości wręczenia nagród. W tym roku podsumowanie „Przedwiośnia” ze względu na pandemię odbędzie się na placu Artystów. Początek o godzinie 18.00. Tego dnia, w Biurze Wystaw Artystycznych zostanie też otwarta wystawa pokonkursowa, która będzie czynna do końca lipca.

- W poprzednich latach wernisaż „Przedwiośnia” wpisany był w Święto Kielc, a wystawę można było oglądać w trakcie tradycyjnej „białej nocy”. Pandemia sprawiła, że tegoroczne święto świętokrzyskich artystów będzie miało inny charakter, ale cieszymy się, że będziemy się mogli spotkać z naszymi artystami i z państwem na placu Artystów, zachowując jednocześnie reżim sanitarny - dodaje dyrektor BWA.

W sumie komisja w składzie: prof. UMCS w Lublinie Irena Nawrot-Trzcińska (przewodnicząca), prof. ASP we Wrocławiu Jacek Szewczyk i dr hab. ASP w Gdańsku Jakub Pieleszek oceniła 257 zgłoszonych prac 87 artystów. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowała 154 prace 67 twórców. Pełna lista finalistów znajduje się na stronie internetowej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Reklama