Flota nowych wozów dla świętokrzyskich strażaków

Data publikacji: 17.06.2021 15:45
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021. Kielce. Uroczyste przekazanie samochodów ratowniczo-gaśniczych i wręczenie promes na zakup kolejnych dla jednostek PSP i OSP z regionu świętokrzyskiego

17.06.2021. Kielce. Uroczyste przekazanie samochodów ratowniczo-gaśniczych i wręczenie promes na zakup kolejnych dla jednostek PSP i OSP z regionu świętokrzyskiego
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

35 samochodów ratowniczo-gaśniczych trafiło do strażaków z województwa świętokrzyskiego. Pojazdy dla ochotników i Państwowej Straży Pożarnej zostały dziś przekazane ratownikom w Kielcach.

Pieniądze na ich zakup pochodziły m.in. z funduszy samorządowych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodatkowo zostało przekazanych 21 promes na zakup kolejnych samochodów.

Nadbrygadier Krzysztof Hajduk, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej podkreśla, że jest mu niezmiernie miło, iż może dziś wręczyć akty zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek z województwa świętokrzyskiego.

- To wyjątkowy dzień, bo to wy staracie się o te pojazdy. To wy chodzicie do przedstawicieli samorządów terytorialnych, parlamentarzystów i komendantów i mówicie, że ten sprzęt jest niezbędny do tego aby nieść pomoc lokalnej społeczności - zwrócił się do strażaków zebranych dla placu przed urzędem.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz mówi, że pojazdy, które trafiły do strażaków są nowoczesne i mają bardzo dobre wyposażenie.

- Mam nadzieje, że jest to początek epokowej wymiany sprzętu. Należy zauważyć, że z każdym rokiem rosną także umiejętności ratowników. Konia z rzędu temu, kto odróżni PSP od OSP. Życzę jednym i drugim, aby mieli tyle samo powrotów, co wyjazdów i aby święty Florian zawsze nad nimi czuwał - podkreśla. 

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że dziś w Kielcach raduje się dusza.

- Jesteśmy świadkami przekazania ogromnej ilości strażackiego sprzętu dla strażaków. To rzecz niesłychana i niebywała. - mówi. - To efekt tego, że państwo polskie bardzo mocno i skutecznie zabiega o bezpieczeństwo obywateli. To jest ważny dowód na to, że bardzo zależy nam na tym, aby Polska była bezpiecznym krajem - mówi.

Parlamentarzysta przekazał także wyrazy wdzięczności za strażacką służbę od premiera Mateusza Morawieckiego.

- To jego rząd tak mocno wspiera te służby, które dbają o nasze bezpieczeństwo - mówi. 

Senator Krzysztof Słoń z PiS zwraca uwagę, że przekazywanie tak dużego wsparcia dla strażaków, to wyraz troski o państwo oraz jego obywateli.

- Jeżeli chcemy, aby strażacy z państwowej straży pożarnej, jak i z ochotniczych straży pożarnych wywiązywali się z tego zadania w sposób wzorowy, to powinniśmy przekazywać im sprzęt, kombinezony oraz dbać o to, aby ich strażnice były na miarę XXI wieku. Oni są zawsze gotowi do podjęcia działań - podkreśla. 

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak podkreśla, że przedstawiciele państwa starają się zrobić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

- Dbamy o te służby, które są najbliżej obywateli. W związku z tym można zaobserwować wiele akcji, podczas których doposażone są straże pożarne i policja - zaznacza.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, który jednocześnie reprezentuje zarząd wojewódzki Ochotnicznych Straży Pożarnych dodaje, że obecny stan wyposażenia oraz wyszkolenia ratowników jest na najwyższym poziomie.

- To jest XXI wiek, zarówno w ochotniczej, jak i państwowej straży - dodaje.

Poseł Agata Wojtyszek z PiS zauważa, że strażacy bardzo często są pierwsi na miejscu zdarzenia.

- Dzięki nim czujemy się bezpiecznie - mówi. - Cieszę się, że możemy wspomóc ich poprzez zakup tych pięknych wozów strażackich, dzięki którym to oni czują się bezpieczniej. To wszystko jest możliwe, dzięki ustawie modernizacyjnej służb mundurowych. Rozpoczynamy pracę już nad kolejnym takim dokumentem - mówi.

Poseł Andrzej Kryj z PiS przyznaje, że ostatnie lata są wyjątkowo dobre dla świętokrzyskich strażaków.

- Liczba samochodów oraz sprzętu, która trafia do nich w ostatnich latach, jest imponująca. To kolejna taka uroczystość, nawet w tym ostatnim tygodniu, gdzie przekazywane są promesy na zakup kolejnych pojazdów - mówi.

Poseł Marek Kwitek z PiS zaznacza, że na bezpieczeństwie Polaków nie można oszczędzać.

- Mam nadzieje, że program będzie kontynuowany. Została powołana już specjalna podkomisja, która ma pracować nad kolejną taką ustawą. W przypadku służb mundurowych nie może być pomocy doraźnej. To musi być stałość - mówi.

Poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski podkreśla, że dla strażaków nigdy pieniędzy nie brakuje.

- Oni czynią dobro, narażając swoje życie i zdrowie. Niosą pomoc potrzebującym. Specyfika pracy ochotników bardzo mocno w ostatnim czasie bardzo się zmieniła. Odczuliśmy to w okresie pandemii, gdzie pomagali w walce z koronawirusem - zauważa.

Promesa trafiła m.in. do OSP w Bilczy. Burmistrz Morawicy Marian Buras informuje, że jednostka jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

- Ochotnicy mają już wysłużony samochód, w związku z czym ten nowy jest bardzo potrzebny - mówi.

O nowy samochód wzbogacili się już ochotnicy z Niewachlowa. Piotr Biegański z tej jednostki informuje, że to średni pojazd ratowniczo-gaśniczy ze zbiornikiem o pojemności 4,6 tys. litrów.

- Wcześniej mieliśmy wysłużony samochód marki Jelcz. Miał już 44 lata, także była potrzebna wymiana - dodaje.

35 zakupionych pojazdów kosztowało ponad 30 mln zł.


Podobne wiadomości
Reklama